Yenimahalleli

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen Uluslararası Yerel Yönetim Staj Programı’na katılan 20 ülkeden 44 öğrenci, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ziyaret ederek, belediyenin çalışmaları ve ilçe hakkında bilgi aldı. Yenimahalle’yi Gezdiler

Yenimahalle’yi mimarından dinlediler

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen Uluslararası Yerel Yönetim Staj Programı’na katılan 20 ülkeden 44 öğrenci, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ziyaret ederek, belediyenin çalışmaları ve ilçe hakkında bilgi aldı.

Ülkelerin yerel yönetimleri ile dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek amacıyla TBB tarafından 2012’den bu yana düzenlenen staj programına, bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Afganistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Azerbaycan, Hırvatistan, Irak, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya gibi 20 ayrı ülkeden yerel yönetimler alanında çalışmak isteyen üniversite öğrencileri katıldı. 22-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen stajda teorik bilgilerin yanı sıra Türkiye’deki bazı belediyelere ziyaret de gerçekleştiren öğrenciler, Yenimahalle’yi mimarından dinledi.

Farklı kültürlerden öğrencileri Yenimahalle’de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Yaşar, “Burada neredeyse 4 kıtanın 3’ünden temsilciler var. Bu tip programlar, ülkelerarası ilişkileri geliştirirken, gençlerin yeni kültürleri tanımasına fırsat veriyor” dedi.

“Türkiye AB’ye güç katar”

Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğuna vurgu yapan Yaşar, “Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerden gelen genç kardeşlerime şunu söylemek istiyorum. Bir Müslüman ülke olarak Türkiye’nin AB’ye katılması, birliğe önemli katkılar sağlayacaktır. Birliğe AB’nin kaynaklarından yararlanmak için değil, demokratik standartlardan yararlanmak için girmek istiyoruz” dedi.

“Bir elmanın iki yarısıyız”

Yaşar, Türki devletlerden gelen öğrencilere ise “Biz bir elmanın iki yarısıyız” diye seslendi. İki devlet tek millet vurgusu yapan Yaşar, “Türki devletler arasındaki ilişkileri geliştirmek sizlerin ve bizlerin görevidir” dedi.

Afrika ülkeleriyle de Türkiye’nin sıcak ilişkileri olduğunu söyleyen Yaşar, “Afrika ülkeleriyle ticari ilişkilerin yanında kültürel ilişkileri de geliştiriyoruz” diye konuştu.

Öğrencilere Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünü hatırlatan Yaşar, “Bu söz her zaman rehberiniz olsun. Dünya barışı için mücadele edin” ifadelerini kullandı.

“Birbirimizi tamamlıyoruz”

Yenimahalle hakkında da bilgiler veren Yaşar, “Ankara’nın en temiz, en sosyal, en yeşil, en düzenli ilçelerinden biri Yenimahalle’dir. İlçemiz cumhuriyetin ilçesi olduğu için tarihi dokuya sahip değil, ancak tarihi dokusu olan ilçelerimizle birbirimizi tamamlıyoruz ve Ankara’yı geleceğe taşıyoruz” dedi.

Yenimahalle’yi gezdiler

Yenimahalle Belediyesi ziyaretleri kapsamında belediyenin ilçeye kazandırdığı devasa tesisleri görme fırsatı da bulan öğrenciler, ilk olarak Yenimahalle’de pazar alışverişine yeni bir boyut getiren Yenimahalle Belediyesi Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisi’ni gezdi. Burada Gençlik Merkezi’nde vakit geçiren Yenimahalleli gençlere eşlik eden öğrenciler, masa tenisi ve bilardo oynadı.

Ardından Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’ne geçen heyet, burada da incelemelerde bulundu. Hikmet Çetinkaya Sergi Salonu’nun tavan ışıklandırmasına hayran kalan öğrenciler, Yenimahalle’den güzel izlenimlerle ayrıldı.

 

20 ülke 44 öğrenci ankara yenimahalle

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı