Yenimahalleli

Batıkent ile Eskişehir Yolu arasında direkt hizmet veren hiçbir toplu taşıma aracı olmadığına dikkat çeken Başkentliler, EGO’ya natif otobüs güzergahları sundu. Yeni otobüs hattı için internetten de imza kampanyası başlatan vatandaşların natif güzergahları, metro ile yapılan 25 kilometrelik yolculuğu 10 kilometreye düşürüyor.

Başkentliler, Sincan ve Çayyolu metro hatlarının hizmete girmesinin ardından bu bölgelerden kent merkezine yapılan otobüs seferlerini metroya yönlendirmek amacıyla başlatılan ‘ring seferleri’ ve kaldırılan semt servisleri nedeniyle yaşanan ulaşım sorunu için yetkililerden çözüm bekliyor.

Daha önce defalarca gündeme getirilen sorunun çözümü için bir adım atılmazken, Batıkent ile Eskişehir Yolu arasında hiçbir toplu taşıma aracı olmamasından dert yanan vatandaşlar, internet üzerinden imza kampanyası başlattı. Dünya üzerinde 70 milyon kullanıcısı olan “change.org” adlı imza kampanyası platformu üzerinden başlatılan kampanyaya katılanların sayısı 2 bin 900’e ulaşırken; 1 Aralık’ta, EGO Genel Müdürlüğü’ne Eskişehir Yolu ve Batıkent arasında ulaşımı sağlayacak EGO otobüs hattı için de 2 natif güzergah önerisi sunuldu.

AKTARMALI 90 DAKİKA
Mevcut sistemde, Batıkent’te oturan vatandaşlar, Eskişehir Yolu’nda olan okul veya işlerine gidebilmek için ilk olarak Batıkent’te ring otobüsene binerek Batıkent Metro İstasyonu’na ulaşıyor. 14 kilometre uzunluğundaki metro yolculuğunun ardından Kızılay’a ulaşan vatandaşlar, daha sonra Çayyolu Metrosu’na geçip, Eskişehir Yolu’na ulaşabiliyor. Ulaşım için yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki bu güzergahı kullanan Başkentlilerin yolculuk süresi 75 ila 90 dakika arasında değişiyor.
 

DİREKT 30 DAKİKA
Vatandaşların, EGO’ya sunduğu natif EGO otobüs güzergahları ise şu şekilde:

1. ALTERNATİF: 10 KM

- Batıkent’ten hareket edecek bir otobüs, Başkent ve Batıkent Bulvarı’nı kullanarak, Eskişehir Yolu üzerindeki Ümitköy Metro İstasyonu’na ulaşacak. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki natif otobüs güzergahı sayesinde yolculuk süresi 20 dakikaya düşecek. Vatandaşların, Eskişehir Yolu üzerindeki işyeri ve okullara ulaşma süreleri de hesaplandığında toplum yolculuk süresi 30 ila 45 dakikayı bulacak.

2. ALTERNATİF: 16 KM

- Eskişehir Yolu ile Batıkent’i birbirine bağlayan Anadolu Bulvarı da natif olarak sunulan güzergahalrdan birisi. Hareket noktası Batıkent Bulvarı olan bir otobüs, İstanbul Yolu’nu kullanarak Anadolu Bulvarı üzerinden Eskişehir Yolu üzerindeki ODTÜ Metro İstasyonu’na ulaşacak. Yaklaşık 16 kilometre uzunluğundaki bu natif güzergah sayesinde ise yolculuk süresi 30 dakikaya düşecek.

"ÇİLE ÇEKMEK İSTEMİYORUZ"

Başkentlilere isyan ettiren ulaşım çilesinin çözümü için 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başlayana kadar adım atılması gerektiğini belirten kampanya sorumlusu

Emre Aydemir, şunları söyledi:
“EGO otobüsünü geçtim, Batıkent ile Eskişehir Yolu arasında ulaşımı sağlayan hiçbir dolmuş, ÖHO veya ÖTA hattı toplu taşıma hizmetinin olmaması sebebiyle okulu, işi, akrabası Eskişehir Yolu üzerinde olan binlerce insan mağdur oluyor. Yaz tatili olduğu için öğrencilerin sayısı azaldı ama Eylül’de aynı çile tekrar başlayacak. Bir yıl boyunca yaşadığımız çileyi, önümüzdeki eğitim-öğretim hayatında da yaşamak istemiyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

 

Batıkent otobüs ego toplu taşıma

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı