Yenimahalle Belediyesi, Yenimahalle metro durağı karşısında yaşama geçirdiği kapalı pazar yeri ve sosyal tesisinin ardından ikinci yatırımını Karşıyaka bölgesinde gerçekleştirecek. Karşıyaka’da Yok Yok

Yenimahalle'den Halk Tipi AVM

Yenimahalle Belediyesi, Yenimahalle metro durağı karşısında yaşama geçirdiği kapalı pazar yeri ve sosyal tesisinin ardından ikinci yatırımını Karşıyaka bölgesinde gerçekleştirecek.
Haftanın belirli günleri dışında atıl ve boş alanlar olarak kalan pazar yerlerini, sosyal donatı alanlarıyla zenginleştiren ve özel bir komplekse dönüştüren Yenimahalle Belediyesi, Karşıyaka’da kolları sıvadı. Farklı bir mimari yaklaşımla ele alınan Karşıyaka Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisi, yaklaşık 28 bin m2’lik kapalı alana sahip olacak. Proje, pazar alanı ihtiyacına çözüm getirmenin ötesinde, bölge halkına pek çok farklı hizmetler sunabilecek özellikte olacak. 
Karşıyaka’da yok yok

Tesiste bay ve bayan yüzme havuzu ve fitness merkezleri, pilates-yoga vb. salonlar, Türk hamamı hizmeti içeren spor kompleksi, yaz-kış  hizmet vermeye hazır mekanik havalandırmalı, teknik donanımları yüksek düğün salonları, akvaryum gezi alanları ve kafeteryalar yer alacak.
Tiyatro, konser, seminer vb. olanaklara hizmet verebilecek çok amaçlı salon, gençlik merkezi, ikinci bahar lokali, etüt merkezi ve yaklaşık 150 çocuğa okul öncesi hizmet verebilecek kapasitedeki kreş yine bu özellikli proje içerisinde yerini alacak.

Taziye evi de olacak

Tesiste ayrıca bölge halkına "taziye evi" olarak hizmet verecek yaklaşık 200 m2’lik bir salon da  yer alacak. Özel günlerde ailelerin ihtiyacı olan toplanma, mevlit vb. etkinliklerde evlerde oluşan kalabalık ve servis hizmeti sıkıntılarına da çözüm getirmeyi amaçlayan Yenimahalle Belediyesi, vatandaşa mutfak ve servis işlerine çözüm getirecek alanları proje üzerinde özellikle planladı. 

Alışveriş sokağı konsepti

Tüm bu sosyal donatıları birbirine bağlayan dolaşım alanları, kafeterya ve dükkan planlamaları ile bir alışveriş sokağı konseptinde hazırlanacak tesiste, bu sokağın başında ve sonunda yer alan büyük meydan alanları ise her daim halka hizmet edebilecek, haftanın belirli günlerinde ise pazar alanına ev sahipliği yapacak. Böylelikle yapının bir parçası olarak tasarlanan büyük meydan alanları, bölge halkının toplanma ve sosyal aktivite alanı olarak dört mevsim hizmet verecek. Meydan ve sokakların üzeri güneş kontrollü camlarla kapatılarak hem pazar alışverişi keyfi yaz aylarının sıcak güneşinden korunacak hem de kışın dış etkenlerden korunaklı keyifli alanlarda alışveriş yapılabilecek.

Sosyal ve kültürel kazanım

Kapalı otopark avantajı ile pazara gelen vatandaşlar, ellerinde alışveriş torbaları ile uzun alanlar yürümek zorunda kalmadan asansörlerle direk araçlarına ulaşabilecek. Bu anlamda "Halk tipi AVM"  olarak da yorumlanabilecek yapıda verilecek hizmetler, Karşıyakalılara sosyal ve kültürel anlamda büyük bir kazanım olacak. Pazar alanları çevresinde oluşan araç kirliliği ve trafik karmaşası da böylelikle çözümlenmiş olacak.

 

Kapalı Pazarlar Yaşam Alanlarına Dönüşüyor

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı