Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından Siemens firmasından temin edilen ve test sürüşleri tamamlanan yeni çok yüksek hızlı tren setlerinden ilki Ankara-Konya YHT hattında hizmete girdi.

TCDD Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürü Abdurrahman Genç, "İlk seferini yapan çok yüksek hızlı tren seti, üst standartlara sahip. Konfor, güvenlik donanımları, seyahat ve araç özellikleri bakımından dünyadaki en iyi araçlardan biri. Tren saatte 320 kilometre işletme hızına ulaşıyor. Diğer yüksek hızlı tren setlerimiz saatte 250 kilometre hız yapabiliyor" diye konuştu.

444 YOLCU TAŞIYOR
Çok yüksek hızlı tren setinin tüm hatlarda çalışmaya uygun olduğunu dile getiren Genç, diğer 6 tren setinin yapımının devam ettiğini, 2016'nın ilk yarısından itibaren de diğer tren setlerin tesliminin yapılmaya başlayacağını söyledi. Yeni trenin 444 yolcu kapasiteli olduğunu belirten Genç, "YHT setinde ayrıca 16 kişi oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler ve engelli yolculara yönelik alanlarda personelle iletişim sağlanması için dahili telefonlar yer alıyor" dedi.

İLK BİLETİ ALDI
Yolculardan Soydan Görgülü, Konya'da Hukuk Fakültesinde okuması dolayısıyla sürekli YHT ile seyahat ettiğini belirterek, "Yeni tren setine ilk bileti ben almışım. Hızlı treni, çabuk ulaşım sağlaması nedeniyle çok beğeniyorum. Temiz ve ferah bir ortam" diye konuştu. Çok süratli bir şekilde Konya'ya gidip geldiğini ifade eden Görgülü, hızlı trenin yaygınlaştırılmasını istedi. Kızıyla birlikte Konya'ya gittiğini anlatan Zeynip Çalık, "Geniş, ferah. Çok güzel, çok beğeniyoruz. Otobüsle ya da arabayla gitseydim balığımı yanımda getiremeyecektim ama hızlı trenle balığımı da yanıma alabildim" dedi.

Ankara-Konya hattına çok yüksek hızlı tren süper hızlı tren

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı