Ankara Kirli Hava

Çevre Sorunları Araştırma Merkezi’nin (ÇSAM) hazırladığı rapor Ankara’nın bazı bölgelerinin kirli hava soluduğunu ortaya koydu. Başkent’in hava kirliliği analizinde Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kritik seviyenin aşıldığı belirlendi.

TMMOB’a bağlı ÇSAM’ın hazırladığı Hava Kirliliği Raporu, Ankara’da hava kirliliğinin kritik seviyeyi aştığını ortaya koydu. Sıhhiye, Cebeci, Dikmen, Demetevler, Sincan, Kayaş, Keçiören ve Bahçelievler’deki ölçüm istasyonlarının tamamının PM 10 kirleticisinde sınır değerlerini onlarca kat aştığı görüldü. Özellikle trafiğin yoğun olduğu Sıhhiye, Bahçelievler, Dikmen, Cebeci ve Keçiören’de kirlilik yoğunluğunun fazla olduğu belirlendi. Rapora göre bu bölgelerde kirlilik geniş bir insan kitlesini etkiledi. ÇSAM Başkanı Baran Bozoğlu hava kirliliğinin ulaştığı boyutu şöyle anlattı:

Kansere Yol Açıyor

“Türkiye’deki sınır değerler Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği değerlerle uyumlu değil. PM 2,5 gibi akciğer hastalıklarına neden olan kirleticiye dair de herhangi bir kısıtlama mevzuatımızda yer almıyor. Ülkemizdeki sınır değerler AB değerlerinin yaklaşık iki katı. Ankara’da ‘hastaneler bölgesi’ olarak anılan Sıhhiye’de kirliliğin en yüksek seviyeye ulaşması dikkat çekici. Sıhhiye bölgesinde yapılan ölçüm sonucunda Dünya Sağlık Örgütü sınır değerin tam 206 gün aşıldığı görülüyor. Keçiören’deki istasyonda ise 1 yıl içerisinde sınır değer 113 gün boyunca aşılıyor. Hava kirliliğinin halk sağlığı üzerine etkileri açık bir biçimde biliniyor. Cilt hastalıkları, saç dökülmesi, akciğer hastalıkları ve hatta kansere yol açıyor.”

 

Ankaralılar kirli hava soluyor

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı