Atık Yağ Toplama

Yenimahalle Belediyesi 2014 yılında Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağların Toplanması Projesini başlatmıştı. 54 muhtarlığa atık yağ bidonları dağıtılmış, vatandaşları bilinçlendirmek ve bu sayede çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden atık yağların bilinçsizce doğaya bırakılmasını önlemek için broşürler bastırılmış ve muhtarlıklara asılmıştı.

"Sakın Dökmeyin!" sloganıyla başlayan projenin üzerinden 2 yıl geçti. İlk başta çığ gibi büyüyen ve herkesin desteklediği kampanya zamanla popülerliğini yitirmeye başladı. Ancak tehdit asla bitmiş değil. Alışkanlık haline gelmesi gereken atık yağların biriktirilmesi işlemi çevreye duyarlı her vatandaşın dikkat etmesi gereken önemli hususlardan.

5 litreden az olan atık yağların pet şişeler ile muhtarlıklardaki bidonlara atılmasını, 5 litreden fazla biriken yağların ise anlaşmalı firma tarafından evlerden toplatılmasını içeren projede 5 litreden fazla yağ biriktirenlerin tek yapması gereken ise 278 75 16 numaralı telefonu araması.

Yenimahalle Atık Yağ Toplama

Bitkisel Atık Yağların Çevreye Etkileri

  • 1 litre bitkisel atık yağ ile 1 milyon litre içme suyunu kirletmektedir.
  • Kullanılmış bitkisel yağlar evsel atık su kirliliğinin % 25‘ni oluşturmaktadır.
  • Atık yağlar, atık su giderlerinde ve kanalizasyon hatlarında birikerek boru kesitlerinin daralmasına ve tıkanmalara neden olmaktadır.
  • Atık yağlar, atık su arıtma tesislerinin yoğun ve hızlı bir şekilde kirlilik yükünü artırarak işletme maliyetini yükseltmektedir.
  • Evsel atıklarla karıştırılan atık yağlar, katı atık depolama sahalarında yangınlara neden olmaktadır.
  • Bitkisel atık yağların kalorileri çok yüksektir. Bu atık yağlar suya, kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar su sistemine zarar verir, güneş ışığını engeller ve havadan suya oksijen transferini önler. Zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır ve canlı yaşamına zarar verir.
  • Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, buralarda yaşayan canlı türlerine zarar vermektedir.
  • Bitkisel atık yağlar atık su toplama sistemlerinin daralmasına ve tıkanmasına neden olmaktadır.
atık yağ toplama Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağların Toplanması Projesi Sakın Dökmeyin •1 litre bitkisel atık yağ Atık yağlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı