Berat Kandili

Berat Kandili ne zaman?

Dinimiz islama göre kutsal kabul edilmiş gecelerden kandillerden biri olan Berat Kandili Hicri Şaban ayının 14ncü gününü 15inci gününe bağlayan gecedir. Bu yıl 21 Mayıs 2016 Cumartesi gününü pazar gününe bağlayan geceye denk gelmektedir.

Berat gecesi elbette diğer geceler gibi bizler için biraz tefekkür, biraz tezekkür, biraz yenilenme, biraz arınma demektir. Yaratan'ın affına nail olmak için affedebilme günüdür. Kırık kalpleri onarma, kalın duvarları yıkma, haset nefret kin intikam duygularından arınma günüdür.

Berat Kandili

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadis-i şerifte şöyle buyurur:
“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbn Mâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.)

Berat Kandili kandil adını Osmanlı Sultanı II.Selim'den beri minarelerde kandil yakılması adeti ile almıştır.

Cenab-ı Hak muhakkak ki yapılan iş ve ibadetlere göre biz insanlara değer vermekte  ve  bunları ne  maksatla yaptığımıza da bakmaktadır.  Ayet-i Kerime de Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'e hitaben: (Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! (Furkan 25/77) buyurmaktadır.

En güzel kandil mesajları sizler için Yenimahalleli tarafından derlendi. Sevdiklerinize güzel sözlerle hitap edin.

Berat Kandili ne zaman Berat Kandilinde ne yapılmalı hangi dualar okunur nasıl ibadet edilir

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı