Yenimahalleli

 

Bulut Depolama Nedir?

Bulut ismi, ingilizce isminden çeviri ile elde edilmiştir. Asıl ismi Cloud Storage Service olarak geçer. Cloud (bulut) hizmeti olarak kısaltabiliriz. Yakın geçmişte özellikle şirketler ve devlet kurumları dosyaları tek bir havuzda tutmak, arşivlemek ve aynı zamanda bir den fazla kişi tarafından O dosyalar üzerinden çalışmasını sağlamak amacı ile kullanılıyorken, artık bireysel kullanım için de önemli olmaya başladı.

Bulut depolamayı, sizin internette bulunan bir harddiskiniz olarak düşünebilirsiniz. İstediğiniz yerden istediğiniz cihazdan ulaşmanıza imkan sağlar. İsterseniz bir klasörü 1-100 kişi ile paylaşabilir ortak bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Bulut depolama ne işime yarar?

Bulut depolama servisleri, ilk olarak büyük boyutdaki (25MB’dan büyük) dosyaları göndermek için kullanılıyordu ama artık hem bilgisayardaki dosyaları yedeklemek hem de akıllı telefondaki, özellikle fotoğrafları yedekleme/arşivleme için kullanılmaya başlandı. Şuan en yüksek kapasiteli akıllı telefon alsanız dahi elbet birgün hafızası dolacaktır, işte burada bulut depolama servisi devreye giriyor. Kuracağınız küçük bir uygulama (App) ile çektiğiniz fotoğraflar otomatik olarak buluta yüklenecektir böylece hem telefonunuz hafızası rahatlamış olacak hem de fotoğraflarınız güvenli bir ortamda duracaktır. Daha sonra sanki telefonunuzdaymış gibi O fotoğraflara istediğiniz zaman ulaşabileceksiniz.

Bu kadar bulut depolara servislerinden hangisini seçmeliyim? Nasıl seçerim?

Bulut depolama servisleri günümüzde oldukça arttı ve birbirleri ile adeta rekabete girdiler. Geçenlerde OneDrive, DropBox’dan gelen kullanıcılar için +30GB vereceğini duyurmuş ve bir çok kullanıcı OneDrive sistemine geçmişti. 

Bulut depolama servislerini seçmeniz tamamen size kalmış bir karardır. 2GB’dan 1TB(1024GB)’a kadar ne kadar çok alana ihtiyacınız var? Kaç kişi ile çalışacaksınız? Bir çok bulut depolama servisleri günlük dosya indirme ve yükleme kısıtlamaları yaparken bazıları limitsiz olarak hizmet veriyor. Yine bazılarının akıllı telefondan akıllı TV’ye kadar uygulama(App) hizmetleri var. Telefonunuzdaki bir video veya fotoğrafları evinizdeki TV’den izlemenize olanak sağlıyor.

Bulut depolama sistemlerini bir ya da birden fazlasını aynı anda taşınabilir flash disk/harddisk gibi kullanabilirsiniz. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda CD-ROM opsiyonel olarak gelmeye başladı hem maliyeti düşürmek hem de bulut depolama servislerine önem vermek için bunu yaptıkları söylenmekte.

Bulut depolama sistemlerinden hangisini seçmeniz konusunda bir karşılaştırmalı tablo hazırladık umarım size yardımcı olur. :) 

Büyük halini görmek için üzerine tıklayınız.

Cloud Review

Aklınıza takılan soru varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz, uzmanlarımız en kısa zamanda cevaplayacaktır. 

Bonus alan kazanmak için: 

Bu davetiyeler ile üye olmanız halinde fazladan ücretsiz alan kazanabilirsiniz.

DropBox +500 MB https://db.tt/i0zVZ7fi

Copy +5 GB https://copy.com?r=ZZ2uQ7

Yandex +512 MB https://disk.yandex.com.tr/invite/?hash=EHLOMOVX

-

Bulut depolama nedir? Cloud sistem box

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı