Bu soruya cevap olan bir "Aman dikkat!" haberi de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) geldi. Bazı basın-yayın organları ile internet sitelerinde yer alan "Cep telefonunuz kaybolunca aman dikkat" başlığı ile yayınlanan ve “hatalı bilgiler” içeren haberler üzerine açıklama yapan BTK’nın sıraladığı, cep telefonu kaybolan veya çalınan vatandaşların resmi olarak ne yapması gerektiğini, 7 maddede yazdık…

1 – Hemen “0 312 294 94 94″ü arayın
Rızası dışında mobil telefonu elinden çıkan vatandaşların öncelikli olarak BTK bünyesinde 7/24 hizmet veren Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ait 0 312 294 94 94 numaralı telefonu arayarak, 15 haneli IMEI numarasını, kimlik bilgilerini ve telefonunu en son kullandığı zamanı bildirmesi gerekir.

2 – Operatörünüz bilgilerinizi doğrulasın
Bilgi ve İhbar Merkezi’ne cep telefonu en son kullanılan hattın yasal sahibi tarafından verilmesi gereken bu bilgilerin abonesi olduğunuz en son işletmeciniz tarafından doğrulanması durumunda ilgili telefon iletişime kapatılılır.

3 – ‘Emniyet’e teslim et’ SMS’i gönderilsin
Bilgi ve İhbar Merkezine ihbar edilen telefonlara, cihazın en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal uyarı SMS’i gönderilir. Böylece, kayıp veya çalıntı olması nedeniyle iletişime kapatılan telefonun başka bir SIM kartı takılarak kullanılmasının önüne geçilir.

4 – IMEI numaranı bir yere yaz
İhbarın hızlı bir biçimde yapılabilmesi için telefonunuzun IMEI numarasını bilmeniz gerekir. Mobil telefon cihazınıza ait IMEI numarası, mobil telefonlardan *#06# tuşlarına basılarak öğrenilebilir ve bu numara ihtiyaç olduğunda ulaşabilecek bir yere not edilmelidir.

5 – SIM kartınız/hattınız iletişime kapansın
Çalınan veya kaybolan cep telefonu cihazınızın üzerinde bulunan kendi SIM kartının kullanılmasını engellemek için ise abonesi olduğunuz GSM operatörünüzü arayarak, cep telefonu hattınızı da kapattırmanız gerekir.

6 – Hırsızlıkta savcılık veya emniyete başvur
Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara, ikametgahınıza veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olmalısınız. Savcılık veya emniyet müdürlüğüne başvurmanızın ardından resmi süreç başlatılır.

7 – Hangi yolla kapattıysan, o yolla aç
Cihazı tekrar kendisine iletilen veya bulunan kişilerin telefonunu hangi yolla kapattırdı ise (bilgi ve ihbar merkezi veya savcılık üzerinden) aynı yolla tekrar iletişime açılır. Yani telefon ile ihbarda bulunduysanız yine Bilgi İhbar Merkezinin aramanız, savcılık talimatı ile ihbarda bulunduysanız cihaz bulununca yine savcılığa başvurmanız gerekir.

 

çalıntı cep telefonu kayıp cep telefonu telefonu çalındı ne yapmalıyım?

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı