Gayrıresmi olarak Aksaray kullanılmasına rağmen resmi adı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'dır.

Başlangıçta Türkiye Başbakanı tarafından kullanılması planlandı.

Ankara Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonu 2 Şubat 2012'de, Atatürk Orman Çiftliği'nin de içinde bulunduğu yeni Başbakanlık binasının yapıldığı 7 hektarlık alanı tarihi SİT alanı olmaktan çıkarıldı.

Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası komisyonun verdiği, SİT derecesinin düşürülme kararının iptali için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dava açtılar.

4 Mart 2014'te görülen duruşmada mahkeme kararı iptal etti. Bu karara göre şu anda Başbakanlık binası inşaatının durması ve binanın yıkılması gerekiyor.

Bölge Ankara'nın nefes aldığı, hava kirliliğini azaltan, yeraltı suları açısından zengin ve endemik türleri barındıran nadir alanlardan olmasının yanı sıra, Cumhuriyet'in hafızalarından olması nedeniyle önemli sayılıyor.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, kararın ardından ''Hukuksuz olarak yaptığımız hiçbir şey yok. Güçleri yetiyorsa yıksınlar. Yürütmeyi durdurdular, bu binayı durduramayacaklar. Açılışını da yapacağım, içine de girip oturacağım.'' dedi.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Ankara Valiliği’ni inşaatı mühürlemesin isteyerek, "Kararın temyiz edilmesini bekliyoruz. Temyize kadar inşaatın mühürlenmesi ve durdurulması gerekir. Çünkü mahkemenin kararıyla alan tarihi SİT statüsünü yeniden kazandı. Tarihi SİT alanında kesinlikle inşaat yapılamaz. Bu karar ışığında inşaatın mühürlenmesi ve alanın tekrar eski haline döndürülmesi gerekir. Bu nedenle Ankara Valiliği’ni inşaatı mühürlemeye davet ediyoruz. Eğer bu karar uygulanmazsa yetkililer hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Erdoğan, 2 Eylül 2014'te ikinci yurtdışı gezisini gerçekleştirmek üzere Azerbaycan’a hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında “Yeni yapılan binalara Cumhurbaşkanlığı olarak taşınmayı planlıyoruz. Şu andaki Cumhurbaşkanlığı binasına da, aynı zamanda konutlara da başbakanımızın taşınmasını aramızda planlamış durumdayız.” diyerek Sarayın başbakanlık değil cumhurbaşkanlığı olacağını ilan etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 3 Kasım 2014'te binanın maliyetini 1.370.000.000 olarak açıkladı.

1000 odalı olarak meşhur olan saray için 5 Ara 2014'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1000 değil, 1150 küsür odası olduğunu açıkladı. ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek ile maliyetleri izah etti.

Yürürlükteki uygulamaya göre, ilk yapı ruhsat belgesi inşaata başlandığında iskan belgesi ise inşaat tamamlandığında düzenleniyor. 'Ak Saray'ın ruhsat belgelerine bakıldığında sarayın altı gün içinde inşa edildiği görülüyor! İlk yapı ruhsatı tarihi 02.10.2014 iskân belgesi tarihi 08.10.2014. Yani 6 günde inşa edilmiş.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili başvurunun Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından geri çevrilmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitme kararı aldı (12 Aralık 2014).

Ankara 5. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı uygulamadığı gerekçesiyle konuyu yargıya taşımıştı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma için izin vermediğini açıkladı. (24 Aralık 2014)

 


 

aksaray cumhurbaşkanlığı kaçak saray ak-saray aoç bira fabrikası

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Yaşlı Kadının Evine Kalaşnikoflu Saldırı

Yaşlı Kadının Evine Kalaşnikoflu Saldırı

Başkent’te kimliği belirlenemeyen kişiler uzun namlulu silahlarla yaşlı kadının evini kurşun yağmuruna tuttu.

Evrensel Değerler Çocuk Müzesi

Evrensel Değerler Çocuk Müzesi

Evrensel Değerler Çocuk Müzesi, 23 Nisan 2017 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda birbirinden güzel etkinliklerle açıldı

Yenimahalle Senkronize Buz Pateni Takımından Gümüş Madalya

Yenimahalle Senkronize Buz Pateni Takımından Gümüş Madalya

Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü senkronize buz pateni takımı Team Aurora, Belçika’nın Turnout kentinde yapılan Senkronize Buz Pateni Kempen Trophy Yarışması’nda ikinci oldu.

Yenimahalle’nin 2017 Referandum Kararı

Yenimahalle’nin 2017 Referandum Kararı

Yenimahalle’nin 2017 Referandum Kararı

Ata Mahallesi

Ata Mahallesi

Susuz Mahallesinden bölünerek yeni kurulan Ata Mahallesi Yenimahalle ilçesinin 55. mahallesi olacak

2016 TEOG Birincisi Yenimahalle’den

2016 TEOG Birincisi Yenimahalle’den

23-24 Kasım 2016 tarihinde MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından gerçekleştirilen TEOG (Temel Eğitimden Ortaeğitime Geçiş) sınavı sonuçları açıklandı