Hükümet oy toplamak için yurtdışındaki Türklere yönelik yenilikler ve kolaylıklar vaat etmeye devam ediyor.

Cep Telefonu IMEI kayıt (GSM)

Bir gurbetçi Türkiye'ye girdiği günden itibaret cep telefonu sadece 60 gün çalışıyordu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazların kayıt altına aldırılması için yönetmelikle düzenlenen ve 60 gün olan sürenin 120 güne çıkartıldığı belirtiliyor. BTK tarafından yapılan düzenlemenin kısa sürede Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Araba

Yurt dışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının, Türkiye’deki kalış süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı. Daha önce yürürlüğe giren düzenleme ile sadece emekliler için geçerli olan 24 aylık süre artık bütün gurbetcileri kapsıyor.

4458 sayı gümrük kanunun bazı maddelerinde değişikliğe gidilerek Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları Türkiye’de 24 ay kullanabilecek. 2015/8113 karar sayısı ile yayınlanan yeni düzenleme 13 Ekim 2015 tarihinden itibaren yürülüğe girdi.

Daha önce yurtdışındaki Türk emeklilerin beraberlerinde Türkiye’ye götürdükleri araçların Türkiye’de bulundurma süreleri Bakanlar Kurulu Kararı ile bir yıldan iki yıla çıkarılmıştı. Emeklileri sevindirien yeni düzenleme diğer gurbetcilerin tepkisini çemişti. Yurtdışı oyların peşine düşen iktidar partisinin seçim öncesi aldığı kararın gurbetciler tarafından sandıkta nasıl değerlendireceği ise merak konusu.

İndirimli Uçak Bileti

Almanya'da konuşan Davutoğlu, "Sizden gelen taleplerle gerekli düzenlemeleri yaptık. THY'de 2 ile 9 kişi yani anne baba veya bereketli bir aile 7 çocuk olabilir. 2 ile 9 kişi arası yüzde 20 indirim uygulaması başladı. Bugünden itibaren bilet satışları başladı." dedi.

Dövizle Askerlik

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: "Dövizle askerlik yapanlar için uygulanan 21 günlük temel askerlik hizmetini kaldırdık. Buna ila ve olarak dövizle askerlik bedelinin 6000,-€’dan 1000-€’ya düşürülmesi için gerekli kanun teklifini hazırladık."

 

Davutoğlu ve Gurbetçiler

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı