EGO Otobüs

EGO’da cinsiyetçi uygulama kadınların ayağına geldi

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO otobüs hatlarında ve metrolarda öğrencilerin kullandığı akıllı kartları ‘bay öğrenci’ ve ‘bayan öğrenci’ olarak ayırdı, belediye ‘bayan öğrenci’ sıfatını kullanarak cinsiyetçi dili tekrar ördü

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO hatları ve metrolara binişlerde kullanılan akıllı kartlara yeni bir uygulama getirdi. Artık akıllı kartlarını öğrenci olarak kullananlar kartın okutulduğu makine tarafından “bay öğrenci” ve “bayan öğrenci” olarak ayrılıyor. Kartların kim tarafından kullanıldığının denetlenmesini kolaylaştırmak için yapılan uygulama “bayan öğrenci” sıfatını kullanarak cinsiyetçi dili kurumsallaştırarak yeniden örüyor.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Üniversiteli Kadın Kolektifi şu açıklamayı yaptı:

"Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu uygulama bizi hiç şaşırtmadı. Son derece anlamsız olan bu uygulama için söylenebilecek tek şey toplumun her kesimine ilmek ilmek örülmek istenen cinsiyetçiliğin kurumsal bir biçimde hayatımıza sokulmaya çalışıldığıdır. Toplumdaki eşitsizliği giderecek olan da daha özgür, eşit ve adil bir toplum yaratacak olan kadınlardır. Bu yüzden bu olayın takipçisi olacağız ve kadın demekten imtina edenlere inat kadın olduğumuzu haykırmaya devam edeceğiz."

Kaynak: Sendika.Org/Ankara

 

EGO Otobüs Ankara Yenimahalle

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı