Pasifik inşaat Ankara

Ankara’nın şehir merkezinde bulunan en büyük ve en değerli arazisi olan EGO Garajı, Emlak Konut GYO ihalesiyle ‘Next-Level Hortumcusu’ olarak bilinen Pasifik İnşaat’a devredildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yakın bir akrabasının ortak olduğu şirket, hiç para ödemeden ele geçirdiği bu arsadan 4.2 milyar lira gelir elde edecek.

Yaklaşık 7 ay önce Emlak Konut GYO’nun gerçekleştirildiği ihaleyi kazanan Pasifik İnşaat, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, yani Ankaralılara ait bulunan bu 124 dönümlük alanda 4 milyar 194 milyon 550 bin lira satış geliri olan bir proje gerçekleştirecek. Ankara şehir merkezindeki en büyük arazi olan eski EGO Garajı üzerinde Pasifik İnşaat-Çiftay İnşaat ortaklığı ile yapılacak projede 750 bin metrekare satılabilir-kiralanabilir alan ile 1 milyon 400 bin metrekare inşaat alanı olacak. Ortaklar arsa bedeli olarak Emlak Konut GYO’ya 1 milyar 258 milyon lira ödemeyi taahhüt ederken, proje alanında konut, ofis, AVM, okul, hastane ve otel inşa edecek. Ödeme ise, ihalenin hasılat paylaşımı yöntemiyle yapılmasından dolayı, ancak projenin sonuçlanmasından sonra gerçekleşebilecek.

Cumhurbaşkanı ile de akrabalık ilişkisi bulunan Pasifik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, proje çalışmalarına 2016’nın ilk yarısında başlayacaklarını belirtirken “3 yıldır bu arsayı almak için takip ediyorduk, Ankara Büyükşehir Belediyesi bu alanı 500 milyon liraya satışa çıkardığında almadık, hasılat paylaşımı modeli bize daha uygun. Arsa Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden TOKİ’ye geçti. TOKİ, Emlak Konut’a 600 milyon liraya sattı ve biz ihale ile aldık. Arsa için Emlak Konut’a 1 milyar 258 milyon garanti ettik, onlar da durumdan memnun” diyerek bu arsanın nasıl hiç para harcamadan ellerine geçirdiklerine de açıklık getirdi.

“Doymak Bilmeyiz, Birkaç ‘Parsel’ Daha Ankara”

Next Level

Hızını alamayan Erdoğan, yeni Next Level’ın da Çayyolu’nda, Büyükşehir Belediyesi’nin Çayyolu Rekreasyon Vadisi olarak tanımladığı alanda inşa edeceklerini söyledi. Arsa karşılığında Mamak’ta gecekondu bölgesinde 1116 konutluk bir dönüşüm projesi yapacaklarını belirten Erdoğan, “Arsayı Ankara Büyükşehir Belediyesinden aldık. Karşılığında yapacağımız 1116 konuta 110 milyon lira, Next Level’daki 450 konutluk projeye ise 200 milyon lira yatıracağız. Projemizde 500 milyon lira ciro bekliyoruz. Metrekare fiyatları ise 4 bin liradan başlayacak” derken, gayrımenkul uzmanları ise reel gayrımenkul fiyatları ve planlanan konut miktarları gözönünde bulundurulduğunda bu karın aslında en az 3 katı olabileceğini belirtiyorlar.

‘Çiçeği Burnunda’ Pasifik İnşaat’a Bitmek Bilmeyen Kıyaklar

Next Level

Şirket, 1986 yılında kurulan Ortaköy Çay San. ve Tic. A.Ş (ORÇAY), 1995 yılında kurulan ORPAŞ Gıda San.ve Tic. A.Ş. ve 2003 yılında kurulmuş olan İlerleyen Yapı İnşaat Taahhüt Gıda Turizm Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi’ni bünyesinde barındıran Pasifik Grubu’na ait. ‘Pasifik İnşaat‘ ise ilk işleri olan ‘Next-Level‘ ihalesinden sadece 2 yıl önce 2008 yılında kurulmuş.

Grubun şansı, AKP MKYK üyesi Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın 16 Kasım 2009’da buraya ortak olmasının ardından açılmış. Şirket, Erdoğan’ın kendilerine ortak olmasından sadece iki ay sonra TOKİ’nin ihalesine girmiş ve ‘yüzde 31 idare payıyla‘ üzerine AŞTİ manzaralı ‘Next-Level‘ın konduruluverdiği projenin ihalesini kapmış.

TOKİ’den gelir paylaşımı yöntemi ile alınan arazi için Pasifik İnşaat 1 kuruş bile ödemedi. 1 Mart 2010’da imzalanan sözleşme gereği TOKİ’ye verilmesi taahhüt edilen pay yüzde 31 iken, projenin sonunda ise bu pay bir anda %30’a düşürüldü. Bu %1’lik payın mali değeri ise 4-5 Milyon doları bulmakta.

Bir ‘Parsel-Parsel Ankara‘ satışı örneği olan Next-Level projesi için kullanılan alanın, aslında yeşil alan veya sağlık kompleksi çalışması için ayrılmış bir alan olduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafıdnan tescil edilmişti.

Next Level’ın 14 milyon 675 bin tutarındaki teminatı bir kamu bankası olan Halkbank tarafından verilirken Pasifik İnşaat’a devlet bankaları 2012 yılının başında 75 er milyon TL tutarında 2 yıl anapara ödemesiz kredi kullandırdı. Zaman içinde kullandırılan krediler ile birlikte firmanın iki kamu bankasındaki toplam kredi miktarı 250 milyon TL’yi buldu. Hem de kredi kullandırıldığı tarihte firma ile ne bir kredi sözleşmesi imzalandı ne de teminat alındı.

Projenin sonunda 1.2 Milyar Doları aşan bir gelir elde edilirken, TOKİ’nin gelir paylaşımı yönteminin ‘akıllara zarar matematik hesabı‘ sonucunda bu gelir 354 Milyon TL olarak öngörülmüş ve TOKİ’ye bu projenin hasılatından sadece 106.2 Milyon TL verilmesine karar verilmiş.

Böyle Akraban Varsa…

‘Erdoğan‘ demişken, iktidarın da bu işlerdeki payından söz etmemek olmaz; Rizeli Fatih Erdoğan’ın eşi AKP MKYK’dan Asuman Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan’ın hem köylüsü hem de akrabası. Şirketin diğer ortakları ise 31 Aralık 2009 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ne göre, Abdülkerim Fırat, Mehmet Erdoğan, Ayşe ve Mehmet Yılmaz. Bu isimlerden Abdülkerim Fırat da bir diğer AKP’li üst düzey yöneticinin akrabası.

Pasifik İnşaat’ın bağlı olduğu Pasifik Grubun bir diğer şirketi olan ORPAŞ Gıda ise çoklukla, Ankara Büyükşehir Belediyesinin gıda ihalelerindeki ‘performansı’ ile tanınıyor; Kurulan ‘sıkı-fıkı‘ ilişkiler sayesinde şirket 2004-2011 yılları arasında 199 milyon 782 bin 200 liralık gıda ihalesini Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden almıştı.

 

 

Gökçek ‘Parsel-Parsel’ Bitiremedi Ankara’ya Yeni ‘Pasifik’ Dalgası Geliyor

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı