Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir. Fotonlar olarak adlandırılan enerji parçacıklarından oluşan, güneşten gelen ışığı, elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanılır. Güneş panelleri kullanmak, genellikle elektrik elde etmek amacıyla kullanılan çok pratik bir yoldur. Günümüzde çok çeşitli uygulamalara güç sağlamak için, güneş panelleri ve komple güneş paneli sistemleri kullanılmaktadır. Sözgelimi güneş pili adı altında hesap makinelerinde, güneş panelleri kullanılmaktadır. Aynı zamanda Google’ın Kaliforniya’daki merkezinde olduğu gibi tüm evlere ve ticari binalara güneş enerjisinden elektrik elde etmek için de kullanılmaktadırlar.

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Güneş Paneli Ne İşe Yarar?

Güneş panelleri; kabinlerde, telekomünikasyon ekipmanlarında, uzaktan algılama cihazlarında, konut ve ticari alanlarda kullanılmak üzere çok çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Güneş paneli, çatı üzerine monte edildiğinde değişik amaçlarla kullanılabilir. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından, daha az maliyet gerektirir.

Güneş enerjisi çevresel kirliliğe, çeşitli hastalıklara, iklim değişikliğine ve daha fazlasına neden olan kirliliği ve fosil yakıtları azaltmaya, yardımcı olur.

Klimanızın çalıştırılması, giysilerin yıkanması, televizyon seyredilmesi, yemek pişirilmesi ve daha fazlasını sağlamasının yanı sıra, karbon ayak izini düşürmektedir.  

Güneş Paneli Fiyatları

Alacağınız güneş paneli fiyatları, kullanacağınız panellerin gücüne, kalitesine, PV sisteminin ömrüne göre değişiklik göstermektedir. Geniş kapsamlı bir PV kurduğunuzda bu size pahalı gibi görünse de, verdiğiniz parayı 7-10 sene arası bir zamanda geri kazanırsınız. Hiçbir şekilde, elektrik faturası ödemezsiniz. Gittikçe artan elektrik fiyatlarını düşünürseniz, kesintisiz bir güç kaynağından bedava faydalanmanın avantajını göreceksiniz.

Sözgelimi 1 kişinin yaşadığı bir evde ortalama yıllık tüketiminin 2200 vat olduğunu düşünürsek, bu güçte bir enerji sağlamak için gereken maliyet ortalama 5000 TL olacaktır. Ya da 4 kişilik ailenin yaşadığı ev ortamını düşünürsek yılda ortalama 4500 vat kullanıldığını varsaydığımızda güneş enerjisi paneli kurmanın ortalama maliyeti (inverter ve yükleme dahil) aşağı yukarı 10000 TL civarında olacaktır.

Güneş Paneli Çeşitleri ve Özellikleri

Farlı türde güneş panelleri farklı amaçlar için kullanılır.  Birinci, ikinci, üçüncü Jenerasyon güneş panelleri olarak sınıflandırılabilir.

1. Jenerasyon Güneş Panelleri

Mono kristal silikon veya poli kristal silikondan yapılmıştır. Geleneksel tiptedirler ve en yaygın olarak kullanılan türlerdir.

Mono Kristal Güneş Panelleri

Bu tipler en saf olanıdır. Silikonun yüksek saflığı, bu tür güneş panelinin, en yüksek verimlilik oranına sahip olmasına neden olur.

Poli Kristal Güneş Panelleri

Bunları, diğerlerinden hemen ayırabilirsiniz. Kare şeklindedir ve mavi, benekli bir görünüme sahiptirler. Mono kristalden daha ucuzdurlar. Ham silikonun eritilmesiyle üretilirler.

2. Jenerasyon Güneş Panelleri

Bu hücreler, farklı tiplerde ince film güneş pilleridir.

İnce Film Güneş Pilleri

Daha ucuz bir seçenek arıyorsanız ince filmi tercih edebilirsiniz. Bir substrat üzerine bir veya daha fazla voltaik malzeme (silikon, kadmiyum veya bakır gibi ) filmleri yerleştirilerek üretilir.

Amorf Silikon Güneş Pili

İnce film çeşitliliğinin en iyisi olan 3 katmanlı bir teknoloji kullanılarak, üretilirler.

3. Jenerasyon Güneş Panelleri

Bunlar henüz araştırma safhasında bulunan biyohibrit güneş hücresi, kadmiyum tellürid güneş hücresi ve konsantre PV hücreleridir.

Ev İçin Güneş Paneli Fiyatları

İstenilen verime ve kaliteye göre değişecektir. Ortalama olarak bir evin çatısına takılan ve ısıtma, soğutma dâhil bütün enerji ihtiyacını karşılayan iyi bir sistem 70000 TL’ye mal edilebilir.

10 KW ve 5 KW Güneş paneli fiyatları

5 KW Konforlu bir ev kullanımı sağlayan güneş paneli için gereken fiyat, yaklaşık 23000 TL.
10 KW‘lık bir harcama için, güneş enerjisi panel sistemi fiyatı, kullanılan güneş enerjisi panellerinim kalitesine ve gücüne bağlı olarak 60000-850000 TL arasında değişiklik göstermektedir

Uyarı: Verilen maliyet rakamları ortalama olup, kullanılacak malzemenin cinsine ve sağlanacak enerji verimine göre değişiklik gösterebilir.

Güneş Paneli Solar Enerji Sistemleri Güneş enerjisi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı