MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak için 6 Şubat 2015’te görevinden istifa etti. İstifasından bir gün önce Kanal 7’ye konuk olan Ahmet Davutoğlu, Fidan için, “Hakan Bey’le ilgili her konuda ve her yerde pozitif dururum.” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Hakan Fidan’ın adaylığına olumlu bakmadığını, “Ben adaylığına olumlu bakmıyorum, bunu çok açık net söyleyeyim. Sayın Başbakan’a da söyledim.” sözleriyle açıkladı.

Bu gelişmelerin ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ikinci kez gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulundu. 9 saat süren toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Arınç, Hakan Fidan ile ilgili sorulan soruya, “MİT Müsteşarı aday adaylığından vazgeçtiğini ifade ederek Başbakan’ımıza durumu iletti. Başbakan’ımız da Cumhurbaşkanı’mızla yaptığı görüşme sonucunda bunu olumlu karşıladılar. Başbakan’ımızın Cumhurbaşkanı’mızla konuyu görüşerek mutabık kalmasından sonra MİT Müsteşarı’nın verdiği açıklamayı ben şahsen yeterli görüyorum. Başbakan’ımız, Hakan Fidan’ı tekrar MİT Müsteşarlığı’nda görevlendirmiştir. Onay vermiştir. Onay itibarıyla kendileri tekrar MİT Müsteşarlığı’nda göreve başlayacaktır.” cevabını verdi.

Cumhuriyet tarihi dün bir ilke sahne oldu. Milletvekili olabilmek için istifa eden MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkileri üzerine geri adım attı ve aday adaylığını çekti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise jet hızıyla Fidan’ı yeniden MİT Müsteşarı olarak görevlendirdi.

AKP’den milletvekilliği adaylık başvurusunu geri çeken ve tekrar MİT’in başına getirilen Hakan Fidan’ın hukuki durumu üzerine çeşitli tartışmalar yapılıyor. Fidan’ın, milletvekilliği kesin aday listeleri açıklanmadan geri dönemeyeceği iddia ediliyor. Devlet Personel Başkanlığı’nın hazırladığı “2015 Yılı 25. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİNDE ADAY OLMAK İSTEYEN KAMU GÖREVLİLERİYLE İLGİLİ REHBER”de şu kısım dikkat çekiyor: “İstifa ancak aday adayı veya aday olamamış kamu görevlilerinden geri dönüş hakkı bulunanların aday listelerinin kesinleşme tarihinden itibaren kurumlarına müracaat etmeleri halinde Yüksek Seçim Kurulunca kesin seçim sonuçlarının açıklanması beklenmeksizin atamalarının yapılması mümkün bulunmaktadır.” Ayrıca MİT Kanunu’nun 13. maddesinde ise MİT Müsteşarı’nın, Milli Güvenlik Kurulu’nda yapılacak görüşmeden sonra atanacağı kaydediliyor. Önümüzdeki MGK toplantısı ise bir buçuk ay sonra yapılacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın AKP aday adaylığından çekilmesine ilişkin, “Bir siyasi partiye üye olan Fidan, yeniden MİT Müsteşarlığına getirilemez ve getirilmemelidir” dedi.

Koç, Fidan’ın milletvekili adaylığından çekilmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada, şunları ifade etti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin İstihbarat Örgütü Başkanlığından istifa ederek bir siyasi partiye kaydını yaptıran ve milletvekili adayı olduğunu açıklayan Hakan Fidan, bugün bir açıklama daha yaparak üyesi olduğu iktidar partisinin milletvekili adaylığından da çekildiğini duyurdu. Birçok oyun ve pazarlığı içerse de milletvekili adaylığından çekilmek Hakan Fidan’ın hakkıdır ama herkes şunu çok iyi bilmelidir ki, bir siyasi partiye üye olan Fidan yeniden MİT Müsteşarlığına getirilemez ve getirilmemelidir.”

 

Hakan FİDAN Mit Müsteşarı 25. Dönem Millet Vekili Adaylığı ahmet davudoğlu

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı