Macunkoy Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi

Macun Mah. Ostim Yenimahalle/Ankara‎
(0312) 397 2474

Yenimahalle’de Sahipsiz Hayvanlar için bir tane barınak var. Google'da Ostim metro yanı olarak çıksada Mart 2014'te yeni yerine Macunköy Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi olarak taşınmış. 250. Cadde ve Batı Bulvarı kesişim noktasında. Bağdat caddesi üzerinden ATİSAN'a doğru doğru veya İstanbul yolunda Acity ve VERA AVM arkasında kalıyor.

Burada şikayetlerde bulunursunuz, ortalığı karıştırısınız diye fotoğraf çekmek yasak. Yani buraya gelince belediyeyi ve hizmeti eleştirmeyin. Eleştiriye kapalıyız. Zaten teşebbüs ederseniz sizinle gezen güvenlik görevlisi tarafından uyarılacaksınız.

Yoğun bir ziyaretçi trafiği yok. Dolayısı ile güvenlik görevlisi tarafından rahatça gezdirilebiliyorsunuz. Gezmek derken zaten 100 adım size gezmek için fazla gelecektir.

12:00-13:00 arasında ziyarete gelmeyin. Yemek arasında yardım alamayacaksınız.

Yenimahalle Belediyesi sitesinde 90-100 hayvan için hazırlandığı yazıyor. Ancak içeride 100-150 arasında hayvan var. Ve hayvanlar tesisin sadece yarısında tutuluyor.  Bu durumda üst üste istifli hayvan görmek mümkün.

Hayvanlardan bir tanesinin gözümüzün önünde kusması, 5 dakika durduğumuz barınağın tüm kokusunun üstümüze sinmesi üzerine buradaki ortamı bir daha düşünmek gerekiyor.

Normalde tatile giderken hayvanınızı bırakamıyorsunuz buraya. Ama üstten bağlarsanız olmayacak birşeyde yokmuş.

Buradaki hayvanlar vatandaş şikayetleri üzerinden sokaktan toplanan köpeklerden ibaret. Sadece köpek olması da garip geldi. Tesisin adı Sahipsiz Hayvanlar Barınağı ama sadece köpek var.

Demekki diğer hayvanlar için şikayet gelmemiş.

Buradaki tüm köpekler sokak köpeği değil. Bazıları bir zamanlar sahipli imiş. Ama bakamayan aile sokağa bırakınca onlarda soluğu burada almış.

Bakamayacağı önceden aşikar halde bir hevesle eve hayvan almamız nedeni ile hayvanları ticari olarak çiftleştirip satanlara imkan veren ve sonrada sokağa atan bizler biraz daha düşünmeliyiz.

Sokak Hayvanlarına Yönelik Macunköy Birimimi 90 (Doksan) Hayvan kapasitesi ile hizmet vermekte olup;

- Barınağımız 18 açık 18 kapalı bölümden oluşmakta, alttan ısıtma sistemi ile ısıtılmaktadır.

- Ayrıca barınağın içerisinde Müşahede, Hasta Bakım, Mutfak ve Yiyecek Deposu yer almaktadır.
- Bağımsız İdari Binamızda Muayenehane, Amaliyathane, Veteriner Hekim ve Personel odası bölümleri bulunmaktadır.

 Sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerimizde Belediyenin kadrosunda bulunan 1 Veteriner Hekim, 3 İşçi Personel ve Başıboş Hayvanları Yakalama - Nakil İşi Hizmet Alımı ihalesi yapılarak 2 Veteriner Hekim, 1 İdari Personel, 2 ekip halinde 6 Yakalama Personeli ve 2 Bakım-Temizlik Personeli olmak üzere toplam 15 kişilik ekip ile hizmetlerimiz yürütülmektedir.

Barınağımızın temizliği ve hayvanların beslenmeleri, barınakta görevli işçi personellerimiz tarafından, her gün aynı saatlerde düzenli olarak yerine getirilmektedir. Hayvanların beslenmeye yönelik ihtiyaçları, Belediye yemekhanesi, Resmi Kurum yemekhaneleri, bölgemizdeki ekmek fırınlarından ve mama satın alınarak karşılanmaktadır. Barınağımıza vatandaşlar tarafından getirilen gıda ve diğer malzemeler (su –yiyecek kapları, oyuncak vb.) kabul edilmektedir.

Ayrıca hizmet birimimizdeki sahipsiz kedi ve köpekler vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda ücretsiz olarak sahiplendirilmektedir.

Eksiklerine rağmen genel olarak beğendiğimizi söyleyebiliriz.

Macunkoy Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Melih Gökçek Adem Doruk’ta havuza düştü

Melih Gökçek Adem Doruk’ta havuza düştü

Karşıyaka Mezarlığının karşısında bulunan ve hazine arazisi durumunda olan alanı mezarlık alanı olarak belirleyerek Karşıyaka Mezarlığını büyüten Melih GÖKÇEK’in bu projesi iptal edildi

6. Sınıf Türkçe Kitaplarında Yer Alan Karikatür

6. Sınıf Türkçe Kitaplarında Yer Alan Karikatür

Selçuk Erdem tarafından çizilen Küresel Isınma Temalı karikatür 6. sınıf Türkçe kitabına girerek öğrencileri aydınlatmaya çalıştı

Haluk Levent Konseri Batıkent Meydan 10 Eylül

Haluk Levent Konseri Batıkent Meydan 10 Eylül

Türk Rock Kralı Haluk Levent 10 Eylül 2017’de Batıkent Meydan AVM’de Yenimahalleli sevenleri ile buluşuyor

MİT Cumhurbaşkanına Bağlandı

MİT Cumhurbaşkanına Bağlandı

Bakanlar Kurulunca OHAL kapsamında çıkarılan 694 sayılı KHK ile başbakana bağlı olan MİT cumhurbaşkanına bağlanmış oldu.

Hırsızlar Giysi Toplama Kutusunda

Hırsızlar Giysi Toplama Kutusunda

Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Ostim Mahallesinde hırsızlar giysi toplama kutusuna dadandı

Demetevler’de Suriyeli Mültecilerle Türkler Arasında Gerginlik

Demetevler’de Suriyeli Mültecilerle Türkler Arasında Gerginlik

Demetevler’de Suriyeli mültecilerle Türkler arasında pazartesiyi salıya bağlayan gece büyük bir gerginlik yaşandı.