Mesleki ve Teknik Eğitim de
Tanıtım ve Yöneltme Fuarı

Batıkent Şevket Evliyagil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde Tanıtım ve Yöneltme Fuarı düzenlendi. 2 Mayıs'ta başlayan fuar 6 Mayıs 2016 tarihine kadar devam edecektir. Fuarın toplamda 11.000 öğrenci tarafından ziyaret edilmesi beklenmektedir.

Okula 22-221 numaralı halk otobüsü ve Batıkent metro istasyonundan İnönü mahallesine kalkan ringle ulaşılabilir. Okul telefon numarası : 0 (312) 278 33 80

2 Mayıs'ta başlayan fuarın Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü haberlerine 4 Mayıs'ta yansıması ve henüz okul web sitesinde hiç yer almaması organizasyon başarısızlığı olarak görülebilir.

Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma ekibimiz Geleceğimiz olan sizlere İlçemiz Meslek Liselerini TANITMA ve Meslek Liselerinde bulunan Alan ve Dalları ayrıntılarıyla anlatarak Mesleki ve Teknik Eğitimde YÖNELTME çalışmalarını İlçe Eylem Planı doğrultusunda yapılmaktadır.

Lise tercihi istenilen mesleğe karar vermek açısından önemlidir. Liseden sonra sizler isterseniz üniversite sınavı ile akademik eğitiminize devam edebilir yada seçmeyi düşündüğünüz meslekle iş hayatına da atılabilirsiniz.

Lise çağı mesleki tercihlerin kesinleştiği hazırlık ve araştırma dönemidir. Birey  kendisini tanıyarak özelliklerine uygun bir alanı seçerek mesleğini bu dönemde belirleyecektir.

Bu fuar ile 8 ve 9. sınıfta öğrenim gören öğrencilere meslek liselerindeki 31 alan hakkında bilgi verilmesi hedeflenmektedir.

Meslek seçmek aynı zamanda yaşam tarzını, koşullarını, her an birlikte anılacak bir kimliği seçmek demektir. Bu noktada önemli olan ise doğru ve isabetli bir seçim yapabilmektir.

Tanıtım ve Yöneltme Çalışmaları, Milli Eğitim Bakanlığının 30 Mart 2007 tarih ve Mesleki ve Teknik Eğitimde Tanıtım ve Yöneltme Çalışmaları konulu genelgesi ile tarif edilmiştir.

Geleceğimizin teminatı ve güvencesi olan sevgili çocuklarımızın; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda öğrenim görmelerine fırsat vermek ve imkân hazırlamak, tüm geleceklerini etkileyecek meslek seçiminde doğru karar vermelerine yardımcı olmak bakımından, tanıtma, mesleki rehberlik ve yöneltme hizmetleri büyük önem taşımaktadır.

Okul öncesinden başlayıp ortaöğretimde devam eden iyi bir “Mesleki Rehberlik ve Yöneltme” hizmetleri; bilim ve teknolojiyi anlayıp yorumlaya bilen ve üretime yansıtabilen nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine, verimliliğin artmasına, Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlanmasına önemli katkı sağlayacaktır.

Eğitim sistemimiz içerisinde mesleki ve teknik eğilim okul ve kurumlan öğrenciye; ortaöğretim seviyesinde ortak genel kültür ve çağdaş bir dünya görüşü ile istihdam imkânı olan çeşitli meslek alanlarında endüstrinin ve hizmet sektörlerinin talepleri ve ihtiyaçlarına göre mesleki bilgi, beceri, tavır ve davranış yeterlilikleri kazandırmanın yanı sıra; onları ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda hayata, iş alanlarına ve yükseköğretime hazırlamayı amaçlamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda; ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunacak, yeniliklere ve rekabete açık, ekonomiye katma değer sunacak yeterliliklere sahip insan gücünün yetiştirilmesi ve istihdamı, tüm bireyler için hayal boyu öğrenme bilincinin geliştirilmesi, istihdamda bulunanların yeni teknolojilere uyumlarının sağlanması, eğitim-insan gücü-istihdam dengesinin oluşmasının desteklenmesi, nitelikli iyi bir mesleki ve teknik eğitim hizmeti sunulmasıyla mümkün olacaktır. Bunun için tanıtma, mesleki rehberlik ve yöneltme hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Öğrencilerin; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda öğrenim görmeleri, başarılı ve mutlu olmaları açısından son derece önem arz etmektedir.

Tanıtım ve Yöneltme Fuarı Mesleki ve Teknik Eğitim mesleki rehberlik teknik eğitim hizmeti

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı