Nepal Başbakanı, 7,8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 10 bine yükselebileceğini açıkladı. Depremden 8 milyon kişi etkilenirken depremzedeler zor coğrafi koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. BM acil yardım çağrısı yaptı.

 

Nepal Başbakanı Sushil Koirala, Reuters'e yaptığı açıklamada, deprem felaketinde ölenlerin sayısının 10 bine ulaşabileceğini söyledi. Daha fazla uluslararası yardım talep eden Başbakan Koirala, acil olarak çadır ve ilaç ihtiyacı olduğunu belirtti.
Depremden 8 milyon kişinin etkilendiğini açıklayan Birleşmiş Milletler ise temiz su, barınak, temizlik malzemeleri ve ilaca ihtiyaç olduğunu duyurdu. BM’den yapılan açıklamada “Deprem yoğunluğu haritasına dayanarak yaptığımız ilk belirlemelere göre 39 bölgede 8 milyon kişi etkilendi. Bu insanlardan 11 bölgede yaşayan 2 milyon kişi ise daha çok etkilendi” ifadeleri kullanıldı.
Nepal İçişleri Bakanlığı, ölü sayısının 4 bin 349'a yükseldiğini açıkladı. Yaralı sayısı ise 7 binden fazla.
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF de acil ihtiyaç çağrısı yaptı. UNICEF’in Katmandu'daki Su, Temizlik ve Hijyen Koordinatörü Anu Gautham, normal zamanda bile temiz suya ihtiyacın olduğu Katmandu Vadisi'nde depremin ardından temiz suya erişimin gittikçe zorlaştığını vurguladı. 
Kolera salgını uyarısı
Evleri yıkılan depremzedelerin sokaklarda ya da kamplarda kaldığını belirten Gautham, kamplarda kalma süresi uzadığı takdirde ishal, kolera gibi hastalıkların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu uyarısı yaptı.
Depremzedeler üç gecedir dışarda çadırlarda kalırken, Katmadu çevresine 21 farklı yardım kampı kuruldu. Dünya Gıda Programı da depremzedelere kamyonlarla yardım ulaştırmaya çalışırken Dünya Sağlık Örgütü 40 bin kişiye tıbbi malzeme ulaştırdı.
Başkent Katmandu'nun 80 kilometre kuzeydoğusundaki Lamjung'da cumartesi günü yerel saatle 11.56'da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından orta büyüklükte çok sayıda artçı sarsıntı kaydedilmişti. 7,8 büyüklüğündeki deprem, ülkede 1934 yılında meydana gelen ve 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 8,1 büyüklüğündeki depremin ardından kaydedilen en şiddetli sarsıntı oldu.


Kaynak: Reuters, AA

 

 

Nepal’de ölü sayısı ’10 bine yükselebilir’

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı