iletişim teknolojisi çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bir telefon cihazı almamız yetmiyor yanında onu koruyan kılıf veya şarjı daha da uzun gitsin diye yedek pil vb.. Ve yine ürünü iyi bir şekilde kullanmamız için gerekli yazılımları yüklememiz onlara üye olmamız gerekiyor aksi halde kullanmamız imkansız oluyor.

Selfie, yani Özçekim, “Kişilerin bir dijital fotoğraf makinesi ya da kameralı cep telefonu ile kişilerin oto portrelerini çekmesi” olarak tanımlanabilir. 

Selfie’nin bu denli popüler olması neticesinde, fotoğraf çekerken kolları yorulan kişilerin imdadına “Selfie Çubukları” yetişti. Cüzi bir para ödeyerek sahip olabileceğimiz bu basit alet ile istediğimiz yerde “selfie” çekebilmekteyiz.

Peki, “selfie” çekmek için ÖTV ödemiz gerektiğini biliyor muydunuz? Yanlış okumadınız, “selfie” çekebilmek için ÖTV ödememiz gerekiyor. Hemen nedenini açıklayalım… Buradan aldığımız habere göre; Selfie çekebilmek için öncelikle bir cep telefonuna sahip olmamız gerekiyor. Cep telefonları 8517.12.00.00.11 gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alıp, söz konusu eşyanın gerek ithalatında gerekse yurt içindeki satışında 120 TL’den az olmamak kaydıyla % 25 oranında ÖTV tahsil edilmektedir.

Büyük çoğunluğumuz cep telefonu için ÖTV ödendiğini biliyordur; ya küçük bir meblağ ödeyerek sahip olabileceğimiz selfie çubukları? “Selfie çubukları için de mi ÖTV ödüyoruz?” diye bir soru aklınıza takılabilir. Sizleri daha fazla meraklandırmamak adına cevabı hemen verelim: selfie çubukları için de ÖTV ödenmesi gerekiyor; hem de % 20 oranında!

Selfie çubukları, 8526.92.00.90.19 gümrük tarife istatistik pozisyonunda sınıflandırılmış olup, ÖTV Kanunu’nun IV sayılı listesinde bu kapsamdaki eşyaların ithalinde ve yurt içindeki satışında %20 oranında ÖTV ödeneceği belirtilmiştir.

 

Selfie Selfie Çubuğu Vergi ÖTV

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı