Maaş bordrosu sahtekârlığı artınca bazı bankalar, SGK’ya başvurarak şirket ve çalışanların bilgilerine ulaşma talebinde bulundu

 

Bankalar, özel sektör çalışanlarına ihtiyaç kredisi verirken işyerinden maaş bordrosu ve imza sirküleri ister.

Son dönemde artan rekabet ve bankacılık kısıtlamaları nedeniyle kâr marjı daralan bazı bankalar, 10 bin liraya kadar olan kredileri almayı çok kolaylaştırdı.

Ancak sağlanan bu kolaylık, sahte maaş bordrosu, kaşe ve imza sirküleri ile yapılan dolandırıcılıkta artışa yol açtı. Kolay kredi veren bazı bankaların son 2 yılda çok sayıda kredisini tahsil edemediği sektörde en çok konuşulan konulardan birisi oldu.

Milliyet’ten Kadife Şahin’in haberine göre, bu durumla bağlantılı konuşulan son bir olay daha var. Bankacılık sektöründe fiilen uygulandığını bazı bankaların çalışanlarının verdiği bilgilerle doğruladığımız bu gelişmede, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başrolde.
Edindiğimiz bilgilere göre, bireysel kredi verirken borcuna sadık müşteri arayan bazı bankalar, vatandaşların ve şirketlerin bilgilerini koruma yükümlülüğü bulunan SGK’yı kullandı...

6 AY BOYUNCU BİLGİLER SORGULANDI

Bankalar, SGK ile irtibata geçerek kendilerine gelen maaş bordrosundaki işyerinin gerçek olup olmadığını ve kredi talebinde bulunan kişinin şu ana kadar sahip olduğu tüm özlük bilgilerini doğrulatmak için destek istedi. Bankaların bu isteğine ‘hayır’ demeyen SGK, Ekim 2014’ten itibaren bankalara özel bir şifre vererek vatandaşların TC numarasıyla kurumdaki bilgilerine erişmelerine izin verdi. SGK, çalışanların ve şirketlerin haberi ve izni olmadan sigorta bilgilerini 6 ay boyunca bankaların kullanıma açtı.

Bankalar bu süreçte bireysel müşteri temsilcileri adına yazılmış bir dilekçe ile SGK’ya başvurup kurumun bilgi ekranına girmek için özel şifre talep etti. Kurum kendisine başvuran tüm kamu bankalarına ve özel bankalara şifreyi verdi.

Yaklaşık 6 ay bu şifre ekranı sorunsuz çalışırken, SGK geçen haftadan itibaren ekranı bankaların erişimine kapattı.

SGK, ‘ne oldu?’ diye kendisine soran bankalara bu bilgileri vatandaşlardan e-devlet yolu ile istemelerini önerdi.

HUKUKÇULAR LARŞI ÇIKTI

“Devletle paylaştığım bilgileri SGK, bir ticari işletme olan banka ile paylaşamaz” diyen şirketler, şikâyetlerini SGK’ya iletti. Şirketlerin şikâyetlerini yaparken başvurduğu hukukçuların itirazı, “Devletin bilgisayar sistemi hiç bir amaçla bir ticari kuruluşa, bankaya, ‘zarar etmesin’ diye büyük bir güvenlik açığı oluşturularak açılamaz” şeklinde oldu.
SGK’nın bazı hukukçularının da uygulamanın yasalara aykırı olduğu yönünde görüş bildirdiğini ve karşı çıktığını belirten bir şirket yöneticisi, şöyle konuştu:
“Banka kredi verecek diye bir şirketin bilgilerini nasıl görür? Bankanın kredi verirken müşteri hakkında başvuracağı kurum, Kredi Kayıt Bürosu (KKB)... SGK, devlet kurumudur. Devletin güvenlik açığı nasıl olabilir? Şirketin özel bilgilerini, şifrelerini bankaya nasıl açarsınız? Bankalar bunu sessiz sedasız yapıyor. SGK’ya ‘bilgi sorgulama ekran şifresi verilmesini rica ederim’ diyor. Müşteri temsilcilerini adına şifre veriliyor. İstediğin kadar gir, bilgi topla.”

7 NİSAN’DA KAPANDI

Aldığımız bilgilere göre, pencerenin kapanmasının nedeni SGK’nın verdiği şifre ile çalışanlarının özlük haklarına ulaşılan özel sektör şirketlerinin bu uygulamadan şikâyetçi olması. Çalışanların özlük haklarını 6 ay boyunca bankaların kullanımına açan SGK’nın ise şimdi bankalara, “Vatandaşın onayını al, e-devlete git” dediği belirtiliyor. SGK söz konusu sistemini 17 Nisan tarihinden itibaren kapattı.

SGK bankalarla bilgileri paylaştı

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı