Ne bu şiddet bu celal!

01 Haziran 2016

3 yıl önce bu memlekette bir Gezi Parkı eylemi yapıldı. eylem o kadar büyüdü ki artık önü neredeyse alınamaz hale gelmişti.

Kimi adına Arap Baharının devamı dedi ve değişim bekledi, kimi darbe dedi isyanı bastırdı. Kimine göre elden giden ağaçları korumak içindi herşey veya elden giden herşey için bir başlangıçtı tek birşey, kimine göre ise sağ yönetimin ülkede egemen olmasına katlanamayan kitlelerin çılgınlıklarıydı.

Başta masum gibi görünen, sonra araya provakatörlerinde eklenmesi ile bazen halkın yakıp yıktığı bazen ise devletin kırıp geçirdiği bir eylem halini aldı. Bazılarına göre hala masum, hala amacında, bazılarına göre haddini aştı herkes.

Gerçek şu ki o provakatörler de hala aramızda.

Kimi eylemciler otobüsleri yaktı, dükkanların camlarını döktü zaman zaman, polis ise biber gazlarıyla günlerce gözleri yaşarttı, şiddet kullandı, ölümler geldi.

Çocuklar öldü, gençler öldü, polisler öldü... Kimi ölenleri terörist olarak nitelendirdi, hak etti dedi. Kimi çocuktu dedi, kimi ekmek almaya giden çocuğun elinde taşın ne işi vardı dedi.

Geçtiğimiz bu üç sene içine birde patlatılan bombalar, yitirilen toplu canlar gündemimize alınınca artık halk dahi tedirgin.

Gençlerimiz belki gururlu, belki haklı, belki argo tabiri ile artist. Polisler bazen sert, bazen anlayışsız, bazen ufak rütbelerini emniyet zırhı ile sarıp kendini birşey zannediyor.

Sanırım herkesin oturup biraz düşünmeye, karşısındakinin düşman olmadığının farkına varması gerekiyor.

Dün (31 Mayıs 2016) Ankara Kızılay Meydanındaki Güvenpark'ta bir basın açıklaması olacaktı. Emniyet ise basın açıklamasının başlama saatine yakın saat 18:00 gibi Güvenpark'a girmeye başlayan insanlara rastgele üst araması yapmak istedi. Amaç emniyetti, tedbirdi. Üzeri aranmak istenen bir genç ise bunu kabul etmedi. Tipini mi beğenmemişti polis, canlı bombaya mı benziyordu, neden o aranacaktı sorularına cevap aramak istedi ama polis onu seçmişti artık. O kendini arattırmayıp tartışmayı büyütünce önce biraz polis amiri tarafından hırpalandı, sonra bir başka polis tarafından kolu arkasına kıvrılıp yere yatırıldı, ters kelepçe ile sorgusu yapılmak üzere ekip otosuna gönderildi.

Çok basit, anlamsız ve anlayışsız iki tarafın ufak tartışması tatsız bir şekilde devam etti. Muhtemelen gencin kimlik kontrolü yapıldı, problemsiz olduğu görülerek özür dilemesi sonrası serbest bırakıldı.

Geride ise gereksiz bir hatıradan başka birşey kalmadı.

Sanırım biraz polisimizee yardımcı olmaya ihtiyacımız var. Polisimizin de şartların eşit olmadığının kendisinde zırh, silah olduğunun karşısındakinin halk olduğunun farkına varmaya ve o küçük rütbelerin arkasında fazla heyecanlanmmaması gerektiğini anlamaya ihtiyacı var.

Herkes fitili ateşlenmiş canlı bomba gibi geziniyor. Biraz sabır ve metanet herkese iyi gelecektir.

Güvenpark basın açıklaması 31 Mayıs Polis şiddeti canlı bomba

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı