Yenikart

Yenimahalle Belediyesi YeniKart uygulaması ile 3 bin 500 aileye umut oldu.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, AA muhabirine ''YeniKart'' uygulaması kapsamında yoksul vatandaşlara verilen hizmetleri anlattı.

Yaşar, sistemle hiçbir geliri olmayan ve en alt ekonomik grupta yer alan ailelere yardım elini uzattıklarını, ihtiyaç sahibi vatandaşlara, insan onuruna yakışır bir anlayışla destek olduklarını ifade etti.

''İncinsen de incitme'' diyen bir zihniyetten geldiklerini vurgulayan Yaşar, ''Atalarımızın çocukluğunda yardım gizli verilirdi. Yardım alan el ile veren eli kimse görmezdi. Onun onuruyla oynanmazdı. Günümüzde böyle yardımların açıktan verilip reklam haline getirilmesini bir Müslüman evladı olarak içime sindiremiyorum'' diye konuştu.

Bu kapsamda 3 bin 500 aileye yardım yapıldığını belirten Yaşar, YeniKart sahiplerinin, belediyenin belirlediği değil, ihtiyacı kadar yardımı alma hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Uygulamayı Türkiye'de ilk kez Yenimahalle Belediyesi'nin hayata geçirdiğini belirten Yaşar, sistemin Diyanet Vakfı ve Kızılay gibi kurumlara da örnek olduğunu anlattı. Yaşar, bu sisteme neden ihtiyaç duyduklarını ''Bir yardım paketi dağıtmak istediğimizde ihale yapıyoruz, talep ettiğimiz erzakları tayin ediyoruz ama bize taahhüt edildiği şekliyle vatandaşa nasıl ulaştığını görme şansımız olmadığından artık erzak paketinden vazgeçip Yenikart uygulamasına geçtik'' sözleriyle açıkladı.

-YeniKart sahiplerine yüzde 20 indirim

''Yenikart'' uygulamasının Sayıştay tarafından şeffaf bir denetimden geçtiğini ifade eden Yaşar, bütçeden ayrılan tüm yardım miktarının vatandaşa aktarıldığının altını çizdi.

Yaşar'ın verdiği bilgiye göre YeniKart, Yenimahalle esnafına ait dükkanlarda yüzde 20 indirim sağlıyor. Gıda ve giyimle sınırlı kalmayan uygulama kapsamında YeniKart sahipleri sigara ve içki hariç tüm alışverişlerini yapabiliyor.

Yenimahalle sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahipleri, muhtarlıklardan fakirlik belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan sosyal güvencesi olmadığını gösteren belgeyi ve Tapu Müdürlüğü'nden herhangi bir taşınmazı olmadığını kanıtlayan belgeyi alarak YeniKart'a başvurabiliyor.

 

Yenimahalle Belediyesi YeniKart uygulaması ile 3 bin 500 aileye umut oldu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı