Yenimahalleli

Yaz kış Yenimahalle’yi süsleyen yüzbinlerce rengârenk çiçeğin yetiştirildiği Yenimahalle Belediyesi’nin Yakacık’taki seralarında kışlık çiçekler toprakla buluşmaya başladı.

Kışlık Çiçekler Toprakla Buluşuyor

Yaz kış Yenimahalle’yi süsleyen yüzbinlerce rengârenk çiçeğin yetiştirildiği Yenimahalle Belediyesi’nin Yakacık’taki seralarında kışlık çiçekler toprakla buluşmaya başladı. 4 mevsim üretimin devam ettiği seralarda kış ayları için 300 bin çiçek hedefleniyor.

Kış dönemi boyunca yetiştirilen begonya ve kadife çiçekleri bugünlerde ilçenin parklarını süslerken, serada kış için hummalı bir çalışma başladı.  Daha şimdiden 60 bin adet süs lahanası saksılardaki yerini aldı.

Her bir çiçeğe ayrı ilgi

Mevsimlik çiçeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlaması için toprak hazırlığı da serada yapılıyor. Yanmış elenmiş gübre, ponza taşı, torf ve perlitle harmanlanan toprak ile bitki kök gelişiminin iyileşmesi sağlanıyor. Aynı zamanda çiçeklere kök gelişimini dengelemek ve hızlandırmak amacıyla NPK ve demir içeriğiyle hazırlanan vitaminler veriliyor. Harmanlanmış toprakla Yakacık’ta filizlenmeye bırakılan tohumlar sulanıyor, filizlenenler tek tek hazırlanmış saksılara yerleştiriliyor. Şimdilerde 60 bin süs lahanası canlanmaya başlarken, Eylül ayı itibariyle 180 bin adet Hercai Menekşe, Ekim ayı başında da 20 bin Çin Karanfili, 20 bin Hüsnü Yusuf ve 20 bin adet Aslanağzı toprakla buluşacak.

Yenimahalle Belediyesi Yakacık’taki çiçek üretim merkeziyle sahip olduğu yüzlerce parkın tamamındaki çiçeklendirme işlemini kendi ürettiği çiçeklerle donatırken imkanlar ölçüsünde ilçe sınırlarındaki okullara, camilere, sitelere ve vatandaşlara da bir dilekçe karşılığında çiçek desteği sağlıyor.

 

Yenimahalle 4 Mevsim Rengarenk

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı