Yenimahalle Üniversitesi İş Birliği

Yenimahalle Kent Konseyi tarafından geliştirilen, Yenimahalle Beceri, İş ve Yaşam Enstitüsü (BİYEN) projesi uygulama aşamasına giriyor. BİYEN İçin İlk Adım Atıldı

Yenimahalle Kent Konseyi tarafından geliştirilen, Yenimahalle Beceri, İş ve Yaşam Enstitüsü (BİYEN) projesi uygulama aşamasına giriyor.

Sanayi sitelerinin ihtiyaçları doğrultusunda meslek okullarında donanımlı eleman yetiştirmeyi hedef edinen projeyle, öğrencilere mezun olduktan sonra iş imkanı sağlanacak.

İlk proje yeri belirlendi

İlk proje uygulama yeri olarak Gazi Üniversitesi Meslek Eğitim ve Teknoloji Merkezi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu belirlenirken, okulu OSİAD Başkanı Ahmet Kurt ve Kent Konseyi Başkanı Atila Çınar ile birlikte ziyaret eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, BİYEN’in meslek eğitimi gören öğrenciler açısından önemli bir katkı sunacağını söyledi.

Projeye ilişkin Yüksekokulun Müdürü Doç. Dr. Abdülmecit Güldaş’la görüşen Yaşar, Yenimahalle sanayisinin gelişmesi ve okulda eğitim gören öğrencilerin bu sanayi kollarında istihdam edilebilmesi için planlanan projenin önemini vurguladı.

“Ara eleman sıkıntısı çok büyük boyutlarda”

Türkiye’de işsizliğin ve sanayide ara eleman sıkıntısının çok büyük boyutlarda olduğunu vurgulayan Yaşar, “İşletmeler kendi çabalarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ancak yüzlerce kişi kamu kurumlarına iş başvurusunda bulunuyor. Bir diğer sorun ise üniversitelerimizdeki sistemin üretken olmaması. Aileler çocuklarını çok zor koşullarda okutuyorlar. Ancak üniversitede bitirilen bölümlerin toplumda karşılığı olmuyor. Eğitim sistemi de sanayinin istediği ara elemanı yetiştirmekten uzak. Böyle bir dönemde, BİYEN gibi bir projenin bu sorunun çözümüne önemli bir katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

“Bu projeyle işsizlik oranı ciddi şekilde azalacak”

Başkan Yaşar’a katıldığını ifade eden Güldaş ise projeye çok sıcak baktıklarını belirterek, “Çok güzel bir proje. Okulumuzun bu projenin ilk uygulama merkezi olarak seçilmesi bizleri çok memnun etti.  Burada öğrencilerimiz endüstri uygulamasını öğreniyorlar. Daha okurken meslek sahibi oluyorlar. Biz endüstrinin alt yapısını da kullanıyoruz. Öğrencilerimizin çoğu staj yaparken çalıştıkları yerde işe başlıyor. Bu projeyle de işsizlik sayısı daha da azalacak” diye konuştu.

 

Yenimahalle Belediyesi’nden Üniversite İle İşbirliği

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı