Yenimahalle Köyleri Kermesi

29.05.2016

Yenimahalle Köyleri Kermesi dün yapıldı. Serin ve kapalı hava, rüzgar ve açmayan güneş yüzünden çok eğlenceli gittiği söylenemez. Kermes tezgahları ise tanıtımın yetersiz olduğundan yakındı. Şartlar kermese çok müsait olmayınca da 17:00'da kermes artık fiilen bitmişti. Halbuki günlerin uzun olduğu bu günlerde işten çıkanlarında son anda uğraması ile 21:00'ları bulması gereken bir kermes hayal etmiştik.

Tanıtım yetersizdi. Yenimahalle Belediyesi sosyal medya hesaplarından son günün son saatlerinde paylaşım yaptı. Kimse farkında değildi ve herkes hazırlıksızdı. İvedik Mahallesi köy meydanı diye broşürlerde tarif edilen yeri bilmeyen bulamazdı. İvedik Mahallesi bir tarafı çevre yolunun diğer tarafına taşmış, Hurdacılar Sitesini de içine alan, hatta Yakacık Mesire alanına da uzanan bir tarafı İvedik OSB'ne yaslanmış, bir tarafı Karşıyaka Mezarlığını büyük bir kısmını içine alan geniş bir mahalle. Köy meydanı tarifi ile bu geniş alanda yer bulmak bilmeyen için zor olacaktı. En azından kermes alanı İvedik Mahallesi Muhtarlığı olarak tarif edilmiş olsaydı teknolojinin yardımıyla da ulaşım daha kolay olabilirdi. Bu hem bir ders hemde başlangıç olarak gelecek kermeslere örnek olur diye ümit ediyoruz.

Yenimahalle Köyleri Kermesi


28.05.2016

Yenimahalle Köylerinde yapılan üretilen el emeği göz nuru balından patiğine kadar herşeyin sergileneceği kermesimize bekliyoruz.

Yenimahalle İvedik Köyü köy meydanı da bir kermese hazırlanıyor. 28 Mayıs 2016 Cumartesi günü yapılacak kermeste Yenimahalle köyleri katılımcı olacak.

Yakacık Mahallesi, Yuva Mahallesi, Karacakaya Mahallesi, Memlik Mahallesi, Susuz Mahallesi ve Kuzey Yıldızı Mahallesi'nden oluşan katılımcılar marifetlerini ve değerlerini sunacaklar.

Herkese açık olan kermes saat 10:00'da başlayacak.

Kermes iki anlamda kullanılır. Birincisi; amacı yardım ve dayanışma olan, genellikler kadınların kendi arasında organize ettiği ve halka açık ortamlarda yapılan el emeği göz nuru ürünlerin satıldığı toplantı. Diğeri ise küçük yerlerde belirlenen özel günlerde yapılan eğlenceli şenlik.

Yenimahalle Köy Kermesi

yenimahalle kermes yenimahalle köyleri ivedik köyü

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı