-

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPIMI DEVAM EDEN YENİMAHALLE-ŞENTEPE TELEFERİK HATTININ 2.ETABINDA VAGONLARI TAŞIYACAK ÇELİK HALATLAR ÇEKİLDİ, MAKARA SİSTEMİ İLE MEKANİK MONTAJ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

-TELEREFİK SİSTEMİ TAM KAPASİTE ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞINDA GÜNDE 86 BİN 400 YOLCU TAŞIYACAK

Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattı 2. etap yapım çalışmalarında tamamlanma aşamasına gelindi.
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 2.etabında vagonları taşıyacak çelik halatlar da çekildi, makara sistemi ile mekanik montaj çalışmaları tamamlandı.
İki aşamalı olarak planlanan Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 1400 metre uzunluğundaki 1. etabı, 17 Haziran 2014 tarihinde hizmete girmişti. Çalışmaları devam eden tek istasyondan oluşan 1800 metre uzunluğundaki 2. etapta bulunan 10 direk arasındaki kılavuz halatlar ise bir süre önce yurtdışından gelen özel eğitimli pilotun kullandığı helikopter yardımıyla çekilmişti.
EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı sürdürülen Yenimahalle-Şentepe arasında toplu taşıma amaçlı kullanılacak teleferik hattının 2. Etabında sona gelindiğini söyledi.
Hattın yüzde 99 oranında tamamlandığını, dış cephe yapım çalışmalarının bitirilmesiyle birlikte test sürüşlerine başlanacağını anlatan Genel Müdür Tahiroğlu, “Yenimahalle-Şentepe 1. Etap Teleferik Hattı’nın devamı niteliğindeki 2. Etap Teleferik Hattı’nın 1. Teleferik Hattı’na bağlantı çalışmaları yapılacak. İki hattın birleştirilmesinin ardından bir süre güvenlik açısından test sürüşleri gerçekleştirilecek. Bu aşamaların tamamlanmasıyla birlikte sistem, uluslararası akredite edilmiş kuruluş tarafından onaylatılıp, işletme ruhsatı alınacak. Sonrasında faaliyete geçip yolcu taşımaya başlayacak” dedi.

“1. ETAP İLE 2.5 MİLYONUN ÜZERİNDE YOLCU TAŞINDI
Yenimahalle Metro İstasyonu ile Şentepe arasında toplu taşıma amaçlı hizmet veren ve Türkiye’ye örnek olan Teleferik Hattı’nın Ankaralılar tarafından güvenle kullanıldığını ifade eden Tahiroğlu, “7 aydır Ankara semalarında hizmet veren 1. etap Teleferik Hattı ile bugüne kadar 2,5 milyonun üzerinde yolcu taşındı. 9 ile 50 metre arasında değişen 10 adet direk üzerine kurulu teleferik sisteminde 48 kabin bulunuyor. 1400 metrelik mesafe ise yaklaşık 6 dakikada alınıyor” diye konuştu.

“GÜNDE 86 BİN 400 KİŞİ TAŞIMA KAPASİTESİNE ÇIKACAK”
Kabinleri kamera ile izlenen, koltukları ısıtma sistemiyle
donatılan teleferik hattının, iki etabının toplam uzunluğunun istasyonlarla birlikte 3 bin 257 metre olduğunu belirten Tahiroğlu, sistem hakkında şu bilgileri verdi:
“Metro ile senkronize 18 saat çalışacak teleferik hattında, 4 durak ve her biri 10 kişi taşıma kapasitesine sahip 106 adet kabin bulunuyor. Teleferik sistemi 200 metre kot farkında inşa edildi. 24 metrelik inme-binme alanı olan sistemde, yolcular bir yandan inerken, başka bir yerden de kabinlere binecek. Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek. 2. hattında devreye girmesiyle birlikte tek yönlü 2 bin 400, çift yönlü 4 bin 800 yolcu taşınırken, bu sayı günlük olarak 86 bin 400 yolcu taşıma kapasitesine ulaşıyor. Sistem tam kapasite ile çalışırken hiç durmayacak, yavaşlamayacak. Sadece engellilerin ve yaşlıların binişi sırasında kalkış yavaşlatılacak.”

“ZAMANDAN TASARRUF SAĞLANACAK”
Sistemin tam kapasite hizmet vermeye başladığında 3 bin 257 metrelik mesafenin yaklaşık 13,5 dakikada kat edileceği bilgisini veren Genel Müdür Tahiroğlu, şunları söyledi:
“Şentepe merkezden, Yenimahalle Metro İstasyonu arasındaki mesafe, diğer toplu ulaşım araçlarıyla yaklaşık 25-30 dakikada alınıyor. Oysa teleferik hattını kullanarak yolculuk yapmayı tercih eden Yenimahalleliler, aynı mesafeyi kalkıştan varış noktasına 13,5 dakikada giderek, toplamda 8,5 dakika kadar da zamandan tasarruf etmiş olacaklar.”

TELEFERİK ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR
Ücretsiz olarak hizmet veren teleferik sistemi ile engelli, yaşlı, çocuk herkesin rahatlıkla ve güven içinde seyahat ettiğini vurgulayan Tahiroğlu, “Sistem, trafiğin rahatlamasına yardımcı olduğu gibi yollara ek yük bindirmiyor. Teleferiğin ilk istasyonu Yenimahalle metro istasyonu olurken son ve ikinci aşamanın tamamlanmasıyla birlikte Şentepe merkezine kadar ulaşım havadan sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Yenimahalle Şentepe teleferik hattı 2. etap tamamlanıyor TELEFERİK ücretsiz hizmet ZAMANDAN TASARRUF Yenimahalle Metro İstasyonu

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı