1946-1949’lı yıllarda Ankara’da baş gösteren konut sıkıntısı üzerine, Ankara’nın 9.Belediye Başkanı olan, Dr.Ragıp TÜZÜN’ün girişimleri ile Yenimahalle kurulmuştur.

Ankara'nın yakın yerleşim alanı olarak planlanmış ve 1950 yıllarında dar gelirli işçi ve memur vatandaşları konut sahibi yapmak gayesi ile ikişer katlı olarak kurulmaya başlanmış, bugünkü gibi hızlı bir gelişme göstermiştir.

01.09.1957 tarihinden itibaren Yenimahalle ilçe yapılır. Yenimahalle ilçe olması ile o zaman nahiye olan Kazan - Yenikent - Sincan ve Etimesgut Nahiyeleri ile birlikte Yenimahalle İlçesine bağlanmıştır.

30.11.1983 tarihinde Sincan, daha sonra Kazan, Yenikent ve Etimesgut Yenimahalle'den ayrılmıştır.

08 Kasım 2012'de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki bazı mahallelerinin Çankaya ve Etimesgut ilçelerine bağlanmasına ilişkin önerge verildi.

Konuşmaların ardından Yenimahalle ilçesine ilişkin önerge kabul edildi. Buna göre, Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı Mahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehitali Mahallesi ile birleşti. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye Mahalleleri Etimesgut’a bağlandı. Yenimahalle’nin Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent Mahalleleri Çankaya’ya katıldı.

Yenimahalle eski hali, Yenimahalle yeni hali

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök: “Yenimahalle ilçesi paramparça edilmektedir. Hangi hakla bölüyorsunuz? Saygısız bu tutumu kınıyorum” dedi ve itiraz etti.

Ak Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Yenimahalle’nin, fiziki olarak birbiri ile irtibatı olmayan iki bölgeden oluştuğunu, önergeyle bu durumun ortadan kaldırıldığını söyledi. Kapusuz, Yenimahalle’deki bazı mahallelerin bağlanacağı ilçenin birinin CHP’li belediyenin bulunduğu Çankaya; diğerinin MHP’li belediyenin bulunduğu Etimesgut olduğunu vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “TBMM’nin almış olduğu karar, şehircilik ve plancılık açısından son derece doğru bir karardır. Türkiye’de iki parçadan oluşan hiçbir ilçe belediyesi yok. Yenimahalle’nin ilk sınırları tespit edilirken yapılan planlama son derece traji-komik bir olaydı. Büyükşehir Belediye yasası ilk uygulamaya konulduğunda, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Mehmet Altınsoy zamanında ilçelerin ilk sınırları kaymakamlar tarafından tespit edilmişti. Yenimahalle Kaymakamı, o dönemde Çayyolu tarafında oturduğu için evinin bulunduğu yerin Yenimahalle sınırları içerisinde kalmasının uygun olacağını söylemiş ve plan böyle geçmişti. Böylesine traji-komik bir olayın TBMM tarafından düzeltilmiş olması takdire şayan bir olaydır. Ankara için hayırlı olsun.”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da, Yenimahalle’de 4 yılda yaptıkları hizmetlerin sadece Ankara’da de değil, Türkiye’de ses getirdiğini belirterek, “Hiçbir istem, veri, talep yokken bir gece yarısı Yüce Meclisin bir ilçenin siyasi ve ekonomik gücünü bir anda kesip atmasının siyasi değerlerle bağdaşmadığını düşünüyorum”

“TBMM’de bu yasanın geçmesi , yerel seçimlerde muhalefet kanalının iktidara teslim edilmesi anlamına geliyor. Oradan al buraya koy anlayışıyla seçim hesabı yapmak, Çayyolu’na hizmet değil, zulüm getirir. Verilen önerge o bölgenin belediyeye uzak olması gerekçesiyle yapıldı. Halbuki, Çayyolu’nun şimdi bağlandığı belediyeye olan uzaklıkları Yenimahalle’ye olan uzaklığından daha fazladır. Düzenleme halka sorularak, halkın istekleri doğrultusunda yapılmış olsa sorumlulara şükranlarımızı iletiriz. Ancak yasa, seçimde Yenimahalle’yi almak için yapılmıştır.”

"Eğer halka hizmet verilmek isteniyorsa Batıkent ve Çayyolu ilçe yapılsın" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da, bu yapılanın ‘gece 3.5 operasyonu’ olduğunu belirterek, “Ankara’da hırsızlıklar en çok gece 03.30 ile 05.00’te yapılıyormuş; bu da gece 3.5 da geldi. Bu aslında Etimesgut ve Yenimahalle’nin rant alanına dönüştürülmesi projesini bir parçası. Semirmiş dolarları biraz daha semirsin diye yapıyorlar. Elde bir makas bir gece yarısı oturup kesip biçiyorlar, ‘buraları nasıl ele geçiririz’ zihniyeti bu. Ne yaparlarsa yapsınlar Etimesgut’u da, Çankaya’yı da, Ankara’yı da, Yenimahalle’yi de biz alacağız. Boşa debelenmesinler. Biz halkın ruhunu emmeye çalışan, ruh emicilerle mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yenimahalle’nin tarihi tarihte yenimahalle

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı