1946-1949’lı yıllarda Ankara’da baş gösteren konut sıkıntısı üzerine, Ankara’nın 9.Belediye Başkanı olan, Dr.Ragıp TÜZÜN’ün girişimleri ile Yenimahalle kurulmuştur.

Ankara'nın yakın yerleşim alanı olarak planlanmış ve 1950 yıllarında dar gelirli işçi ve memur vatandaşları konut sahibi yapmak gayesi ile ikişer katlı olarak kurulmaya başlanmış, bugünkü gibi hızlı bir gelişme göstermiştir.

01.09.1957 tarihinden itibaren Yenimahalle ilçe yapılır. Yenimahalle ilçe olması ile o zaman nahiye olan Kazan - Yenikent - Sincan ve Etimesgut Nahiyeleri ile birlikte Yenimahalle İlçesine bağlanmıştır.

30.11.1983 tarihinde Sincan, daha sonra Kazan, Yenikent ve Etimesgut Yenimahalle'den ayrılmıştır.

08 Kasım 2012'de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki bazı mahallelerinin Çankaya ve Etimesgut ilçelerine bağlanmasına ilişkin önerge verildi.

Konuşmaların ardından Yenimahalle ilçesine ilişkin önerge kabul edildi. Buna göre, Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı Mahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehitali Mahallesi ile birleşti. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye Mahalleleri Etimesgut’a bağlandı. Yenimahalle’nin Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent Mahalleleri Çankaya’ya katıldı.

Yenimahalle eski hali, Yenimahalle yeni hali

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök: “Yenimahalle ilçesi paramparça edilmektedir. Hangi hakla bölüyorsunuz? Saygısız bu tutumu kınıyorum” dedi ve itiraz etti.

Ak Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Yenimahalle’nin, fiziki olarak birbiri ile irtibatı olmayan iki bölgeden oluştuğunu, önergeyle bu durumun ortadan kaldırıldığını söyledi. Kapusuz, Yenimahalle’deki bazı mahallelerin bağlanacağı ilçenin birinin CHP’li belediyenin bulunduğu Çankaya; diğerinin MHP’li belediyenin bulunduğu Etimesgut olduğunu vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: “TBMM’nin almış olduğu karar, şehircilik ve plancılık açısından son derece doğru bir karardır. Türkiye’de iki parçadan oluşan hiçbir ilçe belediyesi yok. Yenimahalle’nin ilk sınırları tespit edilirken yapılan planlama son derece traji-komik bir olaydı. Büyükşehir Belediye yasası ilk uygulamaya konulduğunda, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Mehmet Altınsoy zamanında ilçelerin ilk sınırları kaymakamlar tarafından tespit edilmişti. Yenimahalle Kaymakamı, o dönemde Çayyolu tarafında oturduğu için evinin bulunduğu yerin Yenimahalle sınırları içerisinde kalmasının uygun olacağını söylemiş ve plan böyle geçmişti. Böylesine traji-komik bir olayın TBMM tarafından düzeltilmiş olması takdire şayan bir olaydır. Ankara için hayırlı olsun.”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da, Yenimahalle’de 4 yılda yaptıkları hizmetlerin sadece Ankara’da de değil, Türkiye’de ses getirdiğini belirterek, “Hiçbir istem, veri, talep yokken bir gece yarısı Yüce Meclisin bir ilçenin siyasi ve ekonomik gücünü bir anda kesip atmasının siyasi değerlerle bağdaşmadığını düşünüyorum”

“TBMM’de bu yasanın geçmesi , yerel seçimlerde muhalefet kanalının iktidara teslim edilmesi anlamına geliyor. Oradan al buraya koy anlayışıyla seçim hesabı yapmak, Çayyolu’na hizmet değil, zulüm getirir. Verilen önerge o bölgenin belediyeye uzak olması gerekçesiyle yapıldı. Halbuki, Çayyolu’nun şimdi bağlandığı belediyeye olan uzaklıkları Yenimahalle’ye olan uzaklığından daha fazladır. Düzenleme halka sorularak, halkın istekleri doğrultusunda yapılmış olsa sorumlulara şükranlarımızı iletiriz. Ancak yasa, seçimde Yenimahalle’yi almak için yapılmıştır.”

"Eğer halka hizmet verilmek isteniyorsa Batıkent ve Çayyolu ilçe yapılsın" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da, bu yapılanın ‘gece 3.5 operasyonu’ olduğunu belirterek, “Ankara’da hırsızlıklar en çok gece 03.30 ile 05.00’te yapılıyormuş; bu da gece 3.5 da geldi. Bu aslında Etimesgut ve Yenimahalle’nin rant alanına dönüştürülmesi projesini bir parçası. Semirmiş dolarları biraz daha semirsin diye yapıyorlar. Elde bir makas bir gece yarısı oturup kesip biçiyorlar, ‘buraları nasıl ele geçiririz’ zihniyeti bu. Ne yaparlarsa yapsınlar Etimesgut’u da, Çankaya’yı da, Ankara’yı da, Yenimahalle’yi de biz alacağız. Boşa debelenmesinler. Biz halkın ruhunu emmeye çalışan, ruh emicilerle mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yenimahalle’nin tarihi tarihte yenimahalle

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Melih Gökçek Adem Doruk’ta havuza düştü

Melih Gökçek Adem Doruk’ta havuza düştü

Karşıyaka Mezarlığının karşısında bulunan ve hazine arazisi durumunda olan alanı mezarlık alanı olarak belirleyerek Karşıyaka Mezarlığını büyüten Melih GÖKÇEK’in bu projesi iptal edildi

6. Sınıf Türkçe Kitaplarında Yer Alan Karikatür

6. Sınıf Türkçe Kitaplarında Yer Alan Karikatür

Selçuk Erdem tarafından çizilen Küresel Isınma Temalı karikatür 6. sınıf Türkçe kitabına girerek öğrencileri aydınlatmaya çalıştı

Haluk Levent Konseri Batıkent Meydan 10 Eylül

Haluk Levent Konseri Batıkent Meydan 10 Eylül

Türk Rock Kralı Haluk Levent 10 Eylül 2017’de Batıkent Meydan AVM’de Yenimahalleli sevenleri ile buluşuyor

MİT Cumhurbaşkanına Bağlandı

MİT Cumhurbaşkanına Bağlandı

Bakanlar Kurulunca OHAL kapsamında çıkarılan 694 sayılı KHK ile başbakana bağlı olan MİT cumhurbaşkanına bağlanmış oldu.

Hırsızlar Giysi Toplama Kutusunda

Hırsızlar Giysi Toplama Kutusunda

Ankara’nın Yenimahalle ilçesi Ostim Mahallesinde hırsızlar giysi toplama kutusuna dadandı

Demetevler’de Suriyeli Mültecilerle Türkler Arasında Gerginlik

Demetevler’de Suriyeli Mültecilerle Türkler Arasında Gerginlik

Demetevler’de Suriyeli mültecilerle Türkler arasında pazartesiyi salıya bağlayan gece büyük bir gerginlik yaşandı.