Diyabet

Yenimahalle Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabete dikkat çekildi.

Yenimahalleliler Sağlık Taramasından Geçti

Yenimahalle Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabete dikkat çekildi. Yenimahallelilere 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla ücretsiz Beden Kitle endeksi ölçümü ve şeker testi yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak tanımlanan Diyabet, özellikle hareketsiz yaşam ve beslenmedeki değişiklikler nedeniyle gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre 2013 yılı itibari ile dünyada 382 milyon diyabetli hasta yaşıyor ve bu sayının 2035 yılında 592 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu gidişe dur demek ve farkındalık yaratmak için kolları sıvayan Yenimahalle Belediyesi, Ragıp Tüzün Parkı içerisinde Diyabet günü etkinliği düzenledi. Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal’ın da katıldığı etkinlikte tıp fakültesi öğrencileri tarafından vatandaşlara ücretsiz sağlık taraması yapıldı.

Türkiye’de Diyabetli 7 milyon

Yenimahallelilerin büyük ilgi gösterdiği sağlık taramasında şeker ölçümü yaptıran Kartal, “Diyabet, tedavi edilebilen ve etkin yönetildiğinde normal yaşam kalitesi ve yaşam süresinin elde edilebildiği bir hastalık. Bu nedenle önlenmesi için çalışmalar yapılması, erken tanı konması ve uygun bir şekilde tedavi edilmesi gerekli. Ülkemizde de 7 milyondan fazla diyabet hastası olduğunu biliyoruz. Yenimahalle Belediyesi olarak halk sağlığını her zaman ön planda tuttuk. Belirli periyotlarla ücretsiz sağlık taramaları yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

 

Yenimahalle Diyabet Sağlık Şeker Hastalığı

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı