Yenimek

Yenimahalle Belediyesi’nin Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK), konusunda uzman kadrosuyla her geçen gün yeni kurslar açmaya devam ediyor.

Yenimahalle’de Kurs Merkezlerine Yoğun İlgi

Yenimahalle Belediyesi’nin Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK),  konusunda uzman kadrosuyla her geçen gün yeni kurslar açmaya devam ediyor.

Açılan birçok kurs ile vatandaşlardan yoğun ilgi gören YENİMEK, bu kez de “Senaryo yazarlığı ve kısa film yapımı” kursu ve Ankara’da bir ilk olan “Dramatik yazarlık ve dramaturgi” kursunu bünyesine kattı.

“Her kursiyerin bir senaryosu ve kısa filmi olacak”

Senaryo yazarlığı ve kısa film yapımı kursunu Yönetmen Serdar Çetinkaya’dan alan kursiyerler, dramatik yazarlık ve dramaturgi derslerini de Oyun Yazarı Ahmet Yapar’dan alıyor.

Şimdiden 15 öğrencisi olduğunu belirten Yönetmen Çetinkaya, “Katılım oldukça yoğun. Her yaş grubundan öğrencilerimiz var. Örneğin bir kursiyerimiz 65 yaşında. Şuanda derslerimiz teorik. 2’nci periyotta uygulamalı eğitime geçeceğiz. Kurs bittiğinde her kursiyerin bir senaryosu ve kısa filmi olacak. Filmin temasını kendileri belirleyecekler ve yine senaryolarını da kendileri yazacaklar. Kursun sonunda da senarist ve yönetmenlerin davet edileceği ve çekilen kısa filmlerin sergilenebileceği bir festival düşüncemiz var. Umarım bunu da hayata geçireceğiz” dedi.

Seher nine 70 yaşında dramatik yazarlık dersi alıyor

Dramatik yazarlık eğitimi alan kursiyerlerin çok hevesli olduğunu dile getiren Oyun Yazarı Yapar ise, dramatik yazarlık ve dramaturgi alanının yeni yeni yer bulan bir dal olduğunu belirterek, “Bu eğitimi alan vatandaşlar tiyatro yazarlığı nedir, tiyatro nasıl yazılır bunu öğrenecekler ve var olan tiyatro oyunlarını inceleyecekler. Haftada 4 saat eğitim veriyoruz. Kursiyerler arasında amatör tiyatro yapanlar var. Hedefimiz onlara oyun yazma ve canlandırma konusunda yardımcı olmak. Kursta rol paylaşımı yaparak kendi yazdıkları oyunları canlandıracaklar ve metin seçerken daha eleştiriyle bakabilecekler” diye konuştu.

“Hiçbir belediyede bu kursu bulamadım”

Kursiyerlerden biri olan 70 yaşındaki Seher Soykan da, bu kurs için Yenimahalle’ye Eryaman’dan geldiğini belirtti ve “Oyun yazarlığına çok ilgim var. Ancak bu alanda tüm araştırmalarıma rağmen hiçbir belediyede bu kursu bulamadım. En sonunda Yenimahalle Belediyesi’nin böyle bir kurs açtığını duydum ve hemen kayıt oldum. YENİMEK’e teşekkür ediyorum” dedi. 

 

YENİMEK Kursları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumlayan siz olmak ister misiniz?

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Çocuklarla Oyun ve Eğlence

Eğlenceyi ve Öğrenmeyi Sözde Değil Özde Bir Araya Getirme Hayaliniz; çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vaktin eğlence ve keyfin yanında, öğretici unsurlar da barındırması

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş Paneli ve Solar Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi, sonsuz bir kaynak olan güneşin kullanılması ile elde edilen enerji türüdür. Güneş panelleri, PV panelleri olarak da bilinir.

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik Tekbiri Nedir? Teşrik Tekbiri nasıl getirilir?

Hanefilere göre kurban bayramı arefesinin sabah namazından kurban bayramı dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam 23 farz namazdan sonra teşrik tekbiri getirilmesi vaciptir.

Gelinlik Seçerken

Gelinlik Seçerken

Dar kesim mi olmalı, armut tip mi olmalı? Duvak nasıl olmalı, gelin çiçeği nereden alınmalı, nelere dikkat etmeli.

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

MİT FETÖ Operasyonunda Bu Defa Başarısız Oldu

Moğolistan’da faaliyet gösteren FET֒ye ait Empaty okulunun müdürü Veysel AKÇAY MİT operasyonu ile evinin önünde sabah 09:30 sıralarında paketlendi.

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

Melih Gökçek’ten Safiye İnci ve Tuğçe Maden Yalanı

. Melih Gökçek adlı bir vatandaş Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci’nin çarşaflı bir resmi ile sandalyesinde oturan mini etekli bir bayanın resmini yanyana paylaştı